حرفه وفن براي زندگي
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
براي ديدن متن كامل به ادامه مطلب برويدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
براي ديدن متن كامل طرح درس به ادامه مطلب برويدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
سهم حواس مختلف در يادگيري و نمونه اي براي استفاده

همگي مي دانيم که آنچه که ما ياد مي گيريم از طريق حواس است . امّا بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که اولاً  سهم  هرکدام از حواس در يادگيري يکسان نيست ثانياً هر چه در امر يادگيري از حس هاي بيشتري استفاده کنيم ،  ياد گيري بهتر خواهد بود.   سهم حواس مختلف در امر يادگيري به صورت زير است:


1. حس بينايي ( چشم ) :  بيش از 80 درصد يادگيري انسان با چشم ها   انجام مي شود.   چرا فيلمي را که مي بينيم بهتر از حالتي که مي شنويم ياد مي گيريم  و به ذهن مي سپاريم


2. حس شنوايي ( گوش ) : حدود 15 در صد ياگيري با گوش ها انجام مي شود.   بسياري از مطالب شنيده شده ،  ياد هم گرفته مي شود امّا  سهم اين حس بسيار کمتر از بينايي است.  معلمي که مطالب درسي را به صورت سخنراني ارائه مي کند ،   فقط از حس شنوايي دانش آموز استفاده مي کند  لذا ميزان يادگيري کمتر از حالتي خواهد بود که درس را  با رسم شکل و يا دسته بندي مطالب و نوشتن آن ها روي تابلو   ارائه   مي کند.


3. حس بويايي و چشايي که 5 در صد يادگيري از طريق آن ها انجام مي شود.


با توجه به اين اصول استفاده از شواهد عيني و ملموس به خصوص براي دانش آموزان مقاطع پايين تر يادگيري آنها را تقويت مي کند و به معلم در تدريس بهتر و فعالتر کمک خواهد کرد اسلايد زير يک نمونه از راهبردهايي است که مي توان با آن دانش آموزان سال سوم راهنمايي را در يادگيري بهتر واحد برق و الکترونيک درس حرفه و فن کمک کرد.


در مرورگر ie روي لينک زير راست کليک کنيد و گزينه Save target as را انتخاب کنيد در مرور گر فايرفاکس روي لينک راست کليک کنيد و گزينه Save link as  را  انتخاب کنيد. در هنگام تدريس  اسلايدها را با توجه به ترتيب موضوعات کتاب باز کنيد.  

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
طرح درس روزانه واحد بهداشت سال سوم راهنمايي براي ديدن متن كامل طرح درس به ادمه مطلب مراجعه كنيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
عکس روز- همشهري آنلاين:مجله  Conde Nast Traveler's در آخرين شماره خود ليستي از عجايب هفت‌گانه دنياي معماري مدرن ارائه كرده است.

عجايب هفت‌گانه دنياي معماري به اين شرح هستند:

كومولوس- اين ساختمان عجيب كه همچون تكه‌اي از يك ابر است سالن نمايشي در موزره علوم طبيعي نوردبورگ دانمارك است. كومولوس يعني ابر پشته‌اي و نماي ساختمان و زواياي آن به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه گويي ساختمان تكه‌اي از يك ابر كومولوس است:

 

برج دبي- اين برج كه در حال احداث است بلندترين ساختمان دنيا به شمار مي‌رود در حال حاضر حدود 518 متر ارتفاع دارد. ارتفاع نهايي اين ساختمان يك راز است اما پيش‌تر گفته شده بود كه ارتفاع آن به 693 متر خواهد رسيد. در طراحي اين آُسمان‌خراش 160 طبقه در نظر گرفته شده است.

 

استاديوم جديد ويمبلي لندن- اين استاديوم مدرن 90 هزار صندلي دارد كه ديد تماشاگران در هيچ كدام از آن‌ها تحت هيچ شرايطي مسدود نخواهد بود. اين سازه يك كمان با طول 1000 فوت و ارتفاع 436 فوت دارد كه سقف متحرك آن را نگه مي‌دارد.

موزه جديد هنرهاي معاصر- اين ساختمان در منطقه منهتن نيويورك قرار دارد.

 

محوطه كوگود- اين محوطه در موسسه اسميث‌سونيان واشنگتن قرار دارد. سقف خميده ساخته شده از شيشه و فولاد كه بر روي استخرهاي كم عمق پوشيده شده است مشخصه بارز اين سازه مدرن است.

روبان قرمز- اين سازه در پارك رودخانه تانگهه در چين قرار دارد. روبان قرمز در واقع يك نيمكت فولادي به طول حدود نيم كيلومتر است كه در باغ حاشيه رودخانه ساخته شده است.

 

كريستال- كريستال ورددي ساختمان موزه رويال اونتريوي تورنتو است. ساخت اين سازه در اين موزه كشمكش‌هاي فراواني به همراه داشت چون خطوط كشيده و بي‌قاعده آن منتقدان بسيار زيادي دارد كه ساكنان محلي بزرگ‌ترين آن‌ها هستند.

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفي

1ــ ساختمان بتني

2ــ ساختمان فلزي

3ــ ساختمان آجري

4ــ ساختمان خشتي و گلي

ساختمانهاي بتني

ساختمان بتني ساختماني است كه براي اسكلت آنها  از بتن آرمه ( سيمان ، شن ، ماسه وفو لاد بصورت ميلگرد ساده و آجدار )استفاده شده باشد . در ساختمانهاي بتني سقفها به وسيله تا وه ( دال) هاي بتني پو شيده مي شوند و يا از سقفهاي تيرچه و بلوك ويا از ساير سقفها پيش ساخته استفاده مي شود و براي ديوارهاي جداكننده ( پارتيشن ها ) ممكن است از انواع آجر مانند سفال تيغاي ، آجر ماشيني سو راخ دآر، آجر معمولي كوره اي   ويا تيغه گچي و يا چوب استفاده شده و ممكن است از ديوار بتن آرمه هم استفاده  مي شود  .

در هر حال در اين ساختمانها شاه تير ها از بتن آرمه ( بتن مسلح ) ساخته مي شود .
ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
کاربراتور مهمترین قطعه در سیستم های سوخت رسانی کاربراتوری است . وظیفه ی اصلی کاربراتور تهیه مخلوط مناسبی از هوا و سوخت برای شرایط مختلف کار موتور می باشد . یک کاربراتور بایستی خواسته های زیر را برآورده سازد :
1 . تهیه مخلوط صحیح هوا و سوخت برای شرایط مختلف کار موتور در زمانی بسیارکوتاه
2 . مصرف کم سوخت در وضعیت کار عادی موتور

3 . امکان تامین حداکثر قدرت در حالت بار کامل
4 . روشن شدن موتور در هر درجه حرارت و کارکرد منظم آن در حالت دور آرام
5 . پایداری تنظیم های انجام یافته بر روی کاربراتور برای یک مدت طولانی و امکان تنظیم ها با توجه به شرایط کاری موتور
6 . سادگی ، قابلیت اطمینان و دوام
7 . سهولت تعمیر و نگهداریکاربراتور چگونه کار می کند ؟ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
براي دانلود مدارات الكترونيك كه در پايين صفحه  وجود دارد  لطفا روي تصاوير كوچك شده كليك كنيد
 
     
  
 
        
 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

لامپ سیار

نقشه عملي لامپ سيار با كليد و دوشاخه - حرفه و فن اول راهنمايي

براي مشاهد بهتر روي تصوير كليك نماييد.

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

شماي فني و حقيقي كليد يك پل، دوپل و تبديل

 براي مشاهده شماي فني و حقيقي كليد يك پل، شماي فني و حقيقي كليد دوپل و كليد تبديل روي ادامه مطلب كليك كنيد..........

کلید تبدیلادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

تاريخچه كامپيوتر و نسل هاي آن

تاريخچه كامپيوتربشر اولیه شمارش را باانگشتان دست و اندازگیری کمیت ها رابا بعضی از اعضای بدن مانند دست و پا انجام می داد و بدین ترتیب واحدهای اندازه گیری مانند وجب و قدم بوجود آمد . سیستم دهدهی امروزه که برای بیان کمیت ها بکار می رود از بکار بردن انگشتان دست برای انجام شمارش نتیجه شده است. قدیمی ترین دستگاهی که برای شمارش و انجام محاسبات عددی بکار میرفت چرتکه بود که در حدود 610 سال قبل از میلاد در خاور دور ساخته شد . پیشرفت مهم بعدی در زمینه محاسبات عددی در سال 1614 صورت گرفت که درآن موقع نپر (Nepeir) جدول های لگاریتم را تهیه و چاپ کرد. در سال 1642 پاسكال (Pascal) اولین نوع ماشین حساب را تهیه نمود که نوع اولیه آن فقط عمل های جمع و تفریق را انجام می داد و بعدها توسط دانشمندان دیگری تکمیل شد و عمل ضرب را نیز ممکن ساخت . دراواخر قرن هفدهم لایب نیتز(Leibnitz) ماشین حسابي ساخت که عمل نگه داشتن رقم ها را از یک مرتبه به مرتبه دیگر انجام می داد و این  یک قدم مهم بسوی تکمیل ماشین های حساب بشمار می رفت . در اوائل قرن نوزدهم بابيج (Babbage) ماشین حسابي طرح کرد که می توانست محاسبات عددی را انجام دهد و جواب ها را چاپ نماید . درطرح بابج پیش بینی شده بود که ماشین بطور خودکار از دستورهای ذخیره شده معینی پیروی کند و محاسبات لازم را انجام دهد . ماشین بابج هرگز ساخته نشده زیرا ابزارهای فنی لازم برای ساختن اجزائ چنین ماشینی را نداشتند و در واقع طرح بابج پیشرفته تر از تکنولوژی آن زمان بود .  نخستین کامپیوتر الکترونیکی در سال 1940 توسط آزمایشگاه های تلفن بل ساخته شد که فقط می توانست در مورد محاسبات عددی بکار رود . در نیمه اول دهه 1940 دکترهاوردآیکن (Howard Aiken) از دانشگاه هاروارد کامپیوتری که بنام Mark I معروف است ساخت که بارله های الکنرومغناطیسی و کارت های منگنه شده کار می کرد . شاید بزرگترین پیشرفت در کامپیوترهای خود کار زمانی صورت گرفت که درسال 1945 دکتر جان فن نویمن (Joh Von Neumann) نظریه ذخیره کردن برنامه رادر درون  کامپیوتر بیان نمود . سیستم کنترل در کامپیوترهای پیشین بوسیله صفحه های سیم  پیچی شده خاص یا دستورهائی که در برخی وسایل بیرونی مانند نوار کاغذی منگنه  شده یا کارت منگنه شده ذخیره می گشتند انجام می گرفت...........ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

كوتاه و جالب از دنياي فناوري

كوتاه و جالب از دنياي فناوريباهوش‌ترين حيوانات: دنياي حيوانات بسيار پر رمز و راز و جالب است. اغلب حيوانات توانايي‌هاي ويژه‌اي دارند، اما سطح هوش آنها بسيار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصي نيست. در اين ميان بسياري از اعمال حيوانات از روي غريزه انجام مي‌شود كه نبايد آن را با هوش آنها اشتباه گرفت. شامپانزه باهوش‌ترين جانور حيات وحش است. اين گونه ميمون به طور گروهي زندگي مي‌كند و قادر به استفاده از ابزار براي دستيابي به غذا و حتي دفاع از خود است. طوطي خاكستري باهوش‌ترين پرنده است. اين طوطي قادر به تشخيص رنگ‌ها بوده و با آموزش مي‌تواند در پاسخ به پرسش‌ها بيش از 300 جمله مربوط را بگويد. اصولا طوطي‌ها پس از شامپانزه‌ها و دلفين‌ها سومين گونه جانوران باهوش محسوب مي‌شوند. دلفين‌ها در دنياي حيوانات پس از شامپانزه‌ها باهوش‌ترين حيوان هستند. دلفين‌ها از طريق امواج صوتي قادر به ارتباط با يكديگر بوده و داراي حس همكاري قوي هستند. در عين حال، دلفين از حس درك نسبت به خود و سايرين برخوردار است و اين توانايي‌ها موجب شده كه كوسه‌ها حتي كوسه سفيد، شكارچي مطلق اقيانوس‌ها، از برخورد با دلفين‌ها اجتناب كنند. موش صحرايي بيش از هر چيز به حس بويايي بسيار قوي و دقيق اين جانور ارتباط دارد. هشت پا دومين موجود باهوش دريايي است. بيش از نيمي از نورون‌هاي عصبي هشت پا در بازوهاي آن قرار دارند، بنا براين اختاپوس در هر بازويش داراي يك مغز كوچك است كه به جانور امكان مي‌دهد هماهنگي فوق‌العاده‌اي در اندام‌هايش داشته باشد. اين جانور در برابر مسائل پيچيده مي‌تواند بسرعت واكنش نشان داده و آنها را از سر راه بردارد. سگ گلدن، هوشي فراتر از ساير سگ‌ها دارد و به همين دليل از اين نوع سگ در عمليات نجات استفاده مي‌شود. سگ نژاد گلدن علاوه بر اين، احساس مسووليت بسيار و شجاعت فراوان دارد كه اين حيوان را به يك نجات دهنده منحصر به فرد تبديل كرده است. اوركا به دليل هوش بالايي كه دارد يك شكاچي بسيار موفق است. اوركا‌ها نيز مانند دلفين‌ها به طور گروهي شكار مي‌كنند و شيوه شكار اين جانور با شرايط جغرافيايي متفاوت تغيير مي‌كند. فيل‌ها نيز از جمله باهوش ترين حيوانات هستند. اين جانور غول پيكر از حافظه‌اي فوق‌العاده برخوردار است............ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

دفترچه یادداشت ضد آب1. تخم مرغ هوشمند: متخصصان در انگلیس تخم مرغی ساخته اند که با تغییر درجه دما یک لوگو بر روی ان نمایان می شود که از این طریق می توان فهمید تخم مرغ پخته یا عسلی شده.2. دفترچه ضد آب برای یادداشت ایده ها در حمام ممکن است شما هم از دسته افرادی باشید که در طول روز ایده های زیادی به ذهنتان خطور می کند. افکار و اندیشه هایی که بسیاری از آنها می توانند به واقعیت تبدیل شوند و برخی از آنها حتی شاید تحولی عظیم در زندگی تان ایجاد کنند. بنابراین همیشه سعی کنید حتی کوچکترین ایده یا کاری که به ذهنتان می رسد را جایی یادداشت کنید تا بعداً آن را فراموش نکنید. حمام یکی از بهترین مکان های دنیا برای فکر کردن است. اما مشکل بزرگ این است که در حمام امکان یادداشت برداری وجود ندارد. و شرکت Calmar Consulting هم برای کمک به این افراد و جلوگیری از فراموش شدن ایده هایشان، دفترچه یادداشتی ضد آب ساخته است. این دفترچه یادداشت به همراه یک قلم مخصوص که با قیمت ۷ تا ۳۰ دلار عرضه شده، بر روی دیوار حمام نصب می گردد تا به محض اینکه فکر جدیدی به ذهن تان رسید، بتوانید آن را یادداشت کنید. شاید ایده این دفترچه ضدآب هم زیر دوش حمام به ذهن طراحش رسیده باشد، مهم اینجا است که برای ایده اش احترام قائل شده و آن را جدی گرفته. پس ایده هایتان را جدی بگیرید.3. پیانوی لیزری مجازی بنظر می رسد که ساخت ژاپن باشد ولی با نام بلیز ثبت شده. یک صفحه کلید لیزری و یک نرم افزار که کار کلیدهای پیانو را انجام می دهد. این پیانو 25 کلید داره و 2اکتاو +یک دوربینCMOS و ارتباط اینفرارد و لیزری که تشخیص دهنده حرکت دست است. این پیانو 3 دستگاه موسیقی را اجرا میکند و در ماه نوامبر با قیمت 130 دلار وارد بازار می شود.4. شارژ کردن با انگشت این هم روش دیگری است برای شارژ باتری. آقایان سانگ تیهو و هیجن لی، طراحان خوش فکر شرکت سونی هستند که راهی جدید برای شارژ باتری تلفن ارائه کرده اند. هر زمان که به شارژر گوشی تلفن همراه خود و یا برق دسترسی نداشتید کافی است که...... برای مطالعه مقاله و مشاهده تصاویر به ادامه مطلب بروید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

نمونه سوال امتحان حرفه و فن اول، دوم و سوم راهنمایی، نوبت دوم - ۱۳۸۹

سوال نوبت دوم حرفه و فنبرای مشاهده نمونه سوال امتحان آموزش حرفه و فن سال های اول، دوم و سوم راهنمایی، نوبت دوم - ۱۳۸۹ به ادامه مطلب بروید. این سوالات جهت آشنایی دانش آموزان با نمونه سوال 8 نمره ای حرفه و فن طراحی شده است. برای مشاهده سوالات لطفا روی ادامه مطلب کلیک کنید............


                                                                                                  ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

(درس حرفه وفن (پایه اول

درس

توضیحات

کلمه

ردیف

 

محصولات­فناوری

قمر مصنوعی دستگاهی که از زمین بوسیله موشک به فضا پرتاب می­شود ودر چهل هزار کیلومتری زمین به گردش می­آیدودر هر حال چرخیدن دور خود در هر 24 ساعتد یک مرتبه دور زمین می­گردد .

ماهواره

1

فرآورده­های چوب

چوب را در ماشینهای مخصوص پخته بعد آسیاب وخمیر می­کنند انگاه مواد شیمیایی به خمیر چوب افزوده وآن را در زیر غلتکها فشرده وخشک می­کنند سپس به قطعات معین برش می­دهند.

انواع فیبرها عبارتند از :تخته فیبر سبک ،تخته فیبر نیمه سخت  تخته فیبر سخت.((mdf((

فیبر

2

فلزشناسی

موادی که در اثر تجزیه به مواد ساده­تری نباشد ،عنصر نامیده می­شود .تاکنون بشر توانسته کعه بیش از 92 عنصر را در طبیعت شناخته و12 عنصر دیگر رابطور مصنوعی تهیه کند .

عنصر

3

شناخت فلزات

الف- خواص فیریکی :1-قابلیت هدایت حرارت 2- قابلیت هدایت الکتریسیته3-جرم مخصوص4-نقطه ذوب

ب-خواص مکانیکی مواد :1-استحکام 2- سختی 3- الاستیته(خاصیت برگشت پذیر) مانند فنر ولاستیک.

خواص­مواد

4

شناخت فلزات (آلیاژ سازی)

کربن عنصر اصلی اکثر مواد سوختنی مانند چوب ، زغال و نفت را تشکی می­دهد ودر طبیعت به مقدار زیادی وجود دارد .

(c کربن)

5

 

 

آلیاژها

در سه شکل متفاوت می­توان یافت :الف-به صورت کریستال­های خالص کربن که بنام الماس معروف است واز گرد الماس نیز برای تهیه سنگ سمباده استفاده می­شود.

ب- کربن به شکل مطبق : (به فرم فلس ماهی )نیز یافت می­شود که آن را گرافیت ­نامند .گرافیت ماده­ای است نرم ومقاوم در مقابل حرارت .

ج-کربن بی­شکل : (آموف) را در دو ده میتوان یافت از دو ده در لاستیک سازی ،مرکب چاپ ورنگ­سازی استفاده می­شود.

کربن خالص

6

فلزات وآلیاژها

آهن بعنوان یک عنصضر شیمیایی در طبیعت به ندرت  بصورت خالص یافت میشود . این عنصر بعد از آلومینیوم فراوان­ترین عنصر است ودر حدود 5 درصد از قشر جامد کره زمین را تشکیل می­دهد

(fe آهن)

7

 

استخراج فلزات (آهن از سنگ معدن آهن)

برای تهیه زغال سنگ را در اطاق­های مخصوصی که بنام باطری کک سازی معروف است . بدمون تماس با هوا تاحدود 900 الی 1100 درجه سانتی گراد حرارت می­دهند . پس از گداخته شدن زغال سنگ آن را با آب سرد می­کنند که در این حال زغال سنگ گداخته شده به کک تبدیل می­شود .(از زغال سنگی استفاده می­کنند که دارای گوگرد وفسفر باشد.)

 

 

کک

8

 

 

 

 

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

روكش و تخته لايه

صنايع چوب تبدیل چوب به لایه های نازک و سپس چسب زدن و قرار دادن آنها بر روی  یکدیگر از لحاظ اقتصادی و جلوگیری از اسراف و تبذیر در مصرف چوب مهم است. اگر چه ساخت هنری چوب های لایه ای در ایران از زمان های گذشته  معمول است، ولی تهیه صنعتی تخته لایه سابقه خیلی طولانی ندارد و اولین کارخانه تولید روکش و تخته چند لایه در سال 1344(ه. ش ) در رشت آغاز به کار کرد و در حال حاضر اکثر کارخانجات صنایع چوب اقدام به تولید تخته لایی و روکش کرده اند که مهمترین این واحدها عبارتند از: نکا چوب و شهید رجایی(ساری) ، چوکا گیلان (بندر انزلی) ، روکش چوبی ایران (قزوین). تعریف تخته لایی: تخته لایه عبارت است از چند لایه چوب نازک (روکش) که پس از چسب زنی به طور متقاطع روی همه موارد قرار می گیرند و از طریق فشار و حرارت دادن به هم می چسبند. انواع لایه در تخته لایه: هر یک از ورق های چوبی یک تخته چند لایه را لایه می نامند که ممکن است یک تکه باشد و یا از چند قسمت تشکیل شده باشد و دارای انواع زیر است : لایه خارجی(نمایی): این لایه دو سطح بیرونی تخته را می پوشاند و معمولاً از لایه های مرغوب و درجه یک تهیه می شود. لایه مرکزی (مغز): این لایه کاملا ًدر وسط لایه های دیگر قرار دارد که از یک یا چند ورقه روکش به هم چسبیده درست شده است و اغلب از لایه های کم عرض و درجه دو استفاده می شود. گاهی لایه مرکزی ممکن است از چند قطعه چوب طویل ( به طول تخته ) و باریک (به عرض های مختلف) که در کنار همه موارد به وسیله چسب به هم متصل شده باشد که در اصطلاح تخته لایه ردیفی نامیده می شود. همچنین لایه مرکزی ممکن است از تخته خرده چوب، تخته فیبر، چوب پنبه، اسفنج فشرده و غیره تشکیل شده باشد. لایه میانی: بین لایه مرکزی و خارجی قرار دارد و بیشتر نقش مقاومت و توازن نیروها را ایفا می کند. این لایه را می توان در تخته چند لایه های بیش از سه لایه یافت. گونه های چوبی مورد مصرف در تخته چند لایه: به طور کلی گونه های مورد استفاده این صنعت در ایران و جهان عبارتند از: راش، افرا، توسکا، گردو، نمدار، گونه های پهن برگ، و گونه های پهن برگ وارداتی مانند: سامبا، آکاژو، آکومه، ماهاگونی، و گونه های متداول در جهان عبارتند از: دوگلاس، پیسه آ، ساپن، ملز، و اکالیپتوس. انواع تخته لایه: تخته لایه دراز تار: تخته ای است که.............


                                                                            ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

چهل درس از زندگی زنبور عسل

زندگی زنبورعسلعسل: کوچکترین شکوفه گل توسط زنبور عسل گرده‌افشانی می‌شود ولی زنبور طوری روی آن قرار می‌گیرد که آسیبی به آن نرسد. بنابراین ما هم می‌توانیم در برخورد و تعامل با همنوعان خود طوری عمل کنیم که هیچ وقت مشکلی به وجود نیاوریم. 1) انتخاب الگو: زنبور عسل حشرات مفید و ارزشمند و پاکیزه‌ای هستند. در تمام طول عمرشان الگویشان گل است. فقط دنبال گل هستند تا از شکوفه‌ تلخ گل، گرده و شهد تهیه کنند. گرده گل را برای غذای نوزادان و شهد گل را برای شفای مردم درست می‌کنند. اگر ما برای به دست آوردن غذای روح و جسم خود الگوی خوب داشته باشیم بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود ۲) درست استفاده کردن: کوچکترین شکوفه گل توسط زنبور عسل گرده‌افشانی می‌شود ولی زنبور طوری روی آن قرار می‌گیرد که آسیبی به آن نرسد. بنابراین ما هم می‌توانیم در برخورد و تعامل با همنوعان خود طوری عمل کنیم که هیچ وقت مشکلی به وجود نیاوریم. ۳) محصول زنبور عسل، “عسل” است: بنابراین ما هم می‌توانیم با زبان و اعمال خود نتایج شیرین‌تر از عسل داشته باشیم ولی در صورتی که قضاوت عجولانه و غیرمنطقی داشته باشیم نتایج آثار اعمال و زبان ما تلخ‌تر از همه چیز خواهد بود. ۴) ملایمت و انعطاف پذیری: زنبور عسل، تولید موم می‌کند زنبور با ترشح غده‌های موم ساز خانه‌هایی از موم می‌سازد و داخل آن عسل می‌ریزد. موم با اینکه خیلی شکننده و ملایم است ولی در گرما و سرمای زیاد هم می‌تواند ظرف خوبی برای نگهداری عسل باشد. ۵) سرافرازی و صبوری: همیشه زنبور عسل چون از دسترنج خودش استفاده می‌کند سرافراز و صبور است. برای تهیه یک قاشق عسل که ۲۵ گرم می‌باشد، چهار هزار زنبور بیست هزار گل را ملاقات می‌کنند، ۷ بار فاصله بین کره ماه و زمین را می‌پیمایند. برای تهیه ۱ کیلو عسل ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون گل را باید گرده‌افشانی کنند. ۶) سخت‌کوشی و تلاشی خستگی‌ناپذیر: یک عدد زنبور در طول ۱۵ روز عمرش در فصل بهار و تابستان ۷۰ هزار سورتی پرواز می‌کند. سرانجام بر اثر بال زدن زیاد (چون ۴۰۰ دفعه در هر ثانیه بال می‌زند، ۳۵ کیلومتر را در یک ساعت می‌پیماید و ۲۰ کیلومتر را بدون وقفه می‌رود) با بال‌های مجروح و بدن زخمی و خون آ‌لود جانش را به جان آفرین تسلیم می‌کند. ۷) ایثار و تسلیم بدون توقع: فاصله بین قاب‌ها در کندوی لانکسروت هشت میلیمتر است. یک زنبور باید با تن خسته و کیسه‌ پر از عسل بخصوص در اواخر روزهای گرم تابستان از...........ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

بارم بندی حرفه و فن، بخش کتبی - نوبت دوم

بارم بندی حرفه و فن نوبت دومدر این پست میزان بارم بندی پیشنهادی نوبت دوم درس حرفه و فن پایه اول، دوم و سوم راهنمایی در بخش کتبی برای آگاهی همکاران و دانش آموزان گرامی تقدیم می شود. این بارم بندی با توجه به بخشنامه وزارتی تهیه شده است و با توجه به تغییر و تحولات صورت گرفته در کتاب ها این بارم ها می توانند درباره برخی واحدها دچار تغییر شوند. البته بنده تا آنجایی که بررسی کرده ام سوالات حرفه و فن سال سوم به دلیل استانی بودن طبق بارم بندی وزارتی طراحی می گردد. در ضمن با توجه به ۸ نمره ای بودن ارزشیابی، برای بخش نوبت اول ۲ نمره و برای بخش نوبت دوم ۶ نمره در نظر گرفته شده است... * سال اول: فناوری و سیستم ۵/۰ نمره - کار با برق ۵/۰ - بهداشت ۵/۰ - کار باچوب ۲۵/۰ - کار با فلز ۲۵/۰- ساختمان سازی ۵/۱ - خوراک و پوشاک ۲ - کشاورزی ۱ - دامپروری ۵/۱ ** سال دوم: فناوری و سیستم: ۵/۰ نمره - برق و الکترونیک ۵/۰ - بهداشت ۵/۰ - کار با چوب ۲۵/۰ - کار با فلز۲۵/۰ - ساختمان سازی ۱ - خوراک و پوشاک ۵/۱ - کشاورزی ۲۵/۱ - دامپروری ۱ - صنایع غذایی ۲۵/۱ *** سال سوم: فناوری و سیستم: ۵/۰ نمره - برق و الکترونیک ۵/۰ - بهداشت ۲۵/۰ - کاربا چوب ۲۵/۰ - خودرو و شیرآلات ۵/۰ نمره - ساختمان سازی ۲۵/۱ - خوراک و پوشاک ۵/۱ - باغبانی ۲۵/۱ - دامپروری ۲۵/۱ - صنایع غذایی ۷۵/۰

   

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

اصول پرورش ماهيان سرد آبي – قزل آلاي رنگين کمان

ماهیاصول پرورش ماهيان سرد آبي – علائم عمومي و کلي آزاد ماهيان: علامت مشخصه همگي آزاد ماهيان وجود باله چربي بدون شعاع در بين باله دمي و باله پشتي آنهاست. همگي ترجيح مي دهند که در آبهاي شفاف، غني از اکسيژن و بيشتر در نهرها و رود خانه هاي کوهستاني و در درياچه هاي خنک زندگي کنند. اغلب بر روي شن و قلوه سنگها تخم ريزي کرده و کم تيغ و لذيذ مي باشند. بشر به علت از بين رفتن زياد تخم ماهي در طبيعت و نيز تخريب زيستگاه هاي مناسب ماهي در منابع طبيعي اقدام به تکثير و پرورش مصنوعي ماهيان نموده است. بعضي از انواع آنها علاوه بر غذاي طبيعي از غذاي مصنوعي "کنسانتره" نيز تغذيه مي نمايند. تعريف ماهيان سرد آبي: امروزه ماهي شناسان ماهي هاي آبهاي شيرين را بر اساس نياز حرارتي آنها به سه گروه تقسيم مي نمايند. الف – ماهيان مناطق حاره اي: اين ماهيان فقط در آبهاي گرم مي توانند زندگي کنند. به عنوان مثال ماه هاي تيلاپيا وقتي که درجه حرارت آب به پائين تر از 12 درجه سانتيگراد تنزل مي کند تلف مي شوند. ب – ماهيان آبهاي گرم: اغلب اين ماهيان محدوده حرارتي وسيعي را تحمل مي نمايند ولي رشد آنها در دماي 10 درجه متوقف و يا کند مي شود. مهمترين گروه ماهيان گرم آبي عبارتند از خانواده کپور ماهيان چيني و کپور ماهيان غمده هندي: ج - ماهيان سرد آبي: اين ماهيان قادر به تحمل درجه حرارت بيش از 25 درجه سانتيگراد به مدت طولاني نيستند. مهمترين گروه ماهيان سرد آبي مورد پرورش آزاد ماهيان مي باشند. حال از اين گروه به چگونگي تکثير و پرورش مصنوعي ماهي قزل آلاي رنگين کمان مي پردازيم. شرايط توليد: شرايط آب در اغلب موارد بهترين و مهمترين فاکتور در توليد و اثرات اقتصادي آن است. به طور کلي دو نوع آب از نظر استفاده قابل تفکيک هستند: 1. استفاده يک مرتبه آب در سيستم يکطرفه 2. استفاده آب در سيستم گردشي نوع دوم در آينده اهميت ويژه اي خواهد يافت. زيرا با آلوده تر شدن آبها و نبودن آب کافي و غيره اين سيستم بايستي جايگزين شود. پرورش قزل آلاي رنگين کمان Salmo trout gairdneri : اين ماهي نام خود را از رنگ قوس قزحي که از سرپوش برانشي تا دم در طرفين ادامه دارد گرفته است. رنگ فوق در نر ها به هنگام تخم ريزي تند تر مي گردد. ماده ها نيز رنگ قشنگي دارند ولي ماهيان عقيم که مراحل تشکيل غده هاي جنسي را ندارند اغلب بدون رنگ بوده و به همين جهت مي تواند نشانه خارجي عقيم بودن ماهي تلقي گردد...........ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

اصول پرورش ماهیان گرمابی - انواع کپور

ماهی کپور 25 ساله در انگلیسدر این پست به اصول پرورش ماهیان گرمابی و معرفی انواع کپور مانند کپور معمولی، فیتو فاگ یا نقره ای، آمور یا علف خوار، بیگ هد یا سرگنده، ماهی سیم و همچنین اختصاصات ماهی ها پرداخته خواهد شد... مزایای پرورش ماهی از نظر زیستی: پرورش ماهی علاوه بر مسائل اقتصادی در هزینه های سرمایه گذاری و تولید، از نظر بیولوژیکی نیز دارای مزایایی به شرح زیر می باشد: 1 – وزن مخصوص بدن ماهی، نزدیک به وزن مخصوص آبی است که در آن زندگی می کند. از این نظر ماهی و موجودات آبزی تقریبا در آب شناور می باشند و برای نگهداری خود در محیط زندگی، نیاز به صرف انرژی زیادی ندارند و از این نظر بیشتر از حیوانات خشکی انرژی حاصل از مصرف غذا را صرف رشد خود می کنند. 2 – ماهی و آبزیان جزو حیوانات خونسرد محسوب شده، از این رو انرژی زیادی برای تنظیم حرارت بدن خود مصرف نمی کنند. 3 – بعضی از ماهیان فیتوپلانکتون خوار برای تغذیه از روش فیلتراسیون توسط آبششها و زوائد حلقی استفاده می کنند و به این دلیل در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و این مساله در کاهش هزینه ها بسیار موثر است. 4 – ماهی در محیط غذایی شناور بوده و دسترسی به غذا در این محیط بسیار آسان است. علاوه بر این، آب با داشتن املاح مختلف و مواد غذایی حاصل از فتوسنتز، می تواند مواد مختلف مورد نیاز بدن ماهی را تامین کند. یک آبزی می تواند مدتها بدون داشتن غذای خاصی، در آب زنده بماند؛ در صورتی که برای حیوانات خشکی زی این شرایط مهیا نبوده و در صورت نبودن غذا برای مدت محدودی، آنها تلف می شوند. آبزیان علاوه بر دستگاه گوارش، از سطح بدن و آبششهای خود نیز می توانند برخی از مواد مورد نیاز خود را کسب کنند. 5 – علاوه بر مزایای پرورش ماهی از نظر اقتصادی و بیولوژیکی، از نظر تغذیه انسانی نیز ماهی مزایای فراوانی دارد. هضم و جذب گوشت ماهی سهل تر از گوشت های دیگر است و میزان هضم و جذب پروتئین ماهی بالاتر از 90 درصد بوده و بر حسب نوع ماهی، تازگی و نگهداری، میزان هضم و جذب پروتئین های ماهی به 97 تا 99 درصد نیز می رسد. ماهی و سایر موجودات دریایی از لحاظ مواد معدنی مانند فسفر، کلسیم، ید و فلوئور غنی بوده و جذب کلسیم و مواد معدنی همراه پروتئین ماهی بهتر انجام می پذیرد. همچنین گوشت ماهی سرشار از انواع ویتامین ها است........ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

اطلاعات تکمیلی واحد بهداشت پایه سوم
بیماری آبله چیست؟ چه ارتباطی بین این بیماری و واکسیناسیون وجود دارد؟
واکسیناسیون(Vaccination) چگونه و توسط چه کسی کشف شد؟
یک بیماری کشنده که انسان آن را یک بار در عمر خود می گرفت آبله بود بیشتر وقتها همین یک بار کافی بود که انسانها را از پای در آورد.
بسیاری از مردم می مردند و بسیاری خوب می شدند، ولی صورت و بدنشان پر می شد از جای تاولهای وحشتناک روی بدن. با این حال هر چند وقت یک بار ممکن بود کسی نوع خفیف آبله را بگیرد تا اینکه هیچ آبله نگیرد زیرا تا آخر عمر خود آبله نمی گرفت ولی وقتی هیچ آبله نگرفته بود در این وحشت به سر می برد که هر لحظه بیماری گریبانش را بگیرد.
در سالهای دهه بعد از 1770 میلادی ادوارد جنر پزشک انگلیسی علاقه مند شد درباره نوعی بیماری به نام آبله گاوی مطالعه کند که گاوها و حیوانات اهلی به آن مبتلا می شدند . این بیماری تا اندازه ای شبیه به آبله بسیار خفیف انسانی بود و اگر کسی از گاوی آبله می گرفت، چند تاول روی بدنش ظاهر می شد، همین و بس.
جنر پس از بیست سال مطالعه و تحقیق تصمیم گرفت دست به آزمایش خطناکی بزند در سال 1796 سوزنی را در مایع درون تاول زن شیر دوشی که تازه به بیماری آبله گاوی مبتلا شده بود فرو برد و با آن پوست بدن یک پسر را خراش داد، پسر آبله گاوی گرفت و تاولی در محل خراشیدگی او ظاهر شد.
آن گاه جنر صبر کرد تا دو ماه که پسر کاملاً بهبود یافت. جنر از فرصت استفاده کرد و با سوزنی که در مایع درون یک تاول آبله انسانی فرو برده بود پوست بدن آن پسر را خراش داد. پسر آبله نگرفت.
جنر دو سال بعد همین کار را روی شخصی دیگری تکرار کرد و آن شخص باز هم آبله نگرفت.
نامی که در پزشکی به بیماری آبله گاوی داده اند واکسینیا (Vaccinia) است که در زبان لاتین به معنی گاو است به همین سبب این روشی را که جنر به کار می برد تا با مبتلا کردن مردم به آبله گاوی آنها را از آبله نجات دهد واکسیناسیون(Vaccination= مایه کوبی) نامیده اند.
دولت انگلستان به جنر جایزه داد. در آلمان روز تولد جنر را تعطیل می کردند. در روسیه نخستین کودکی را که به مایه آبله مایه کوبی شد واکسینوف نامیدند و ناپلئون اسیران انگلیسی را آزاد کرد.
منبع : میکروبها
نویسنده : آیزاک اسیموف
مترجم : اسماعیلی


اطلاعات تکمیلی واحد بهداشت پایه سوم

اوریون
اوریون یک بیماری عفونی ویروسی خفیف می باشد که نسبتاً در بین کودکان شایع است. اوریون باعث تب و ورم کردن یک یا هر دو غده بزاقی(پاروتید) که در جلو و زیر گوشها و در گوشه فک قرار دارند می شود . بعد از 14 تا 24 روز که از ورود ویروس اوریون به بدن گذشت علایم زیر ایجاد می شوند:
تب ، حساس شدن و تورم یک یا هر دو طرف صورت که دو روز بعد از تب ایجاد شده و 4 تا 8 روز باقی می ماند گاهی پسرانی که در سن بلوغ به اوریون دچار می شوند بیضه هایشان هم ملتهب می شود که یک هفته بعد از علائم اوریون آغاز می گردد. ممکن است التهاب لوز المعده قبل و یا بعد از تورم غدد بزاقی نیز دیده شود.
اگر کودک به سر درد شدید همراه یا بدون استفراغ و یا درد شکم مبتلا شده است فوراً باید به پزشک مراجعه شود. پزشک در صورت تشخیص اوریون او را در بیمارستان بستری می کند و در اکثر موارد حدود 10 روز طول می کشد تا حال کودک بهبود یابد. خیلی به ندرت ممکن است التهاب بیضه در اوریون باعث عقیمی پسران شود، معمولاً یک بار ابتلاء به اوریون باعث خواهد شد تا آخر عمر در مقابل این بیماری مصونیت ایجاد شود . انتقال اوریون با ترشحات دهان و بینی و وسایل آلوده بیمار می باشد.


سرخجه
به بیماری سرخجه قبلاً سرخک آلمانی گفته می شد. سرخجه یک عفونت آلمانی گفته می شد. سرخجه یک عفونت ویروسی خفیف می باشد که ممکن است باعث بثورات جلدی و تورم غدد لنفاوی شود. با آزمایش خون به این بیماری پی می برند. اگر بیماری سرخجه در اوایل حاملگی خانمی را مبتلا کند می تواند باعث بروز صدمات شدیدی به جنین شود. به علت واکسیناسیون این بیماری خیلی کمتر دیده می شود . بعد از 2 تا 3 هفته از ورود ویروس به بدن علائم زیر ممکن است ایجاد شوند:
تب خفیف ، متورم شدن غدد لنفاوی پشت گوشها و پشت گردن ، بروز بثورات جلدی بدون خارش که معمولاً در عرض سه روز از بین می روند ، در بعضی کودکان ممکن است دردهای مفصلی نیز دیده شود.
اگر کودک دچار دردهای مفصلی ، سر درد شدید ، استفراغ و بی حالی یا خواب آلودگی غیر طبیعی بود سریعاً باید به پزشک رسانیده شود . پزشک درخواست آزمایش خون می کند ، هیچ درمان طبی خاص برای سرخجه وجود ندارد و باید از تماس کودک بیمار با خانمهای حامله جلوگیری شود زیرا از یک هفته قبل از ظهور بثورات جلدی و تا 4 روز بعد مسری است . کودکان معمولاً بعد از 10 روز که از علائم بیماری می گذرد بطور کامل بهبود می یابند و یک بار باعث می شود تا آخر عمر مصونیت پیدا کند .
تهیه کننده : تهیه کننده : سرگروه آموزشی حرفه و فن صدراله زیراهیان راد
منبع :
بیماریهای کودکان- ترجمه دکتر فرهاد همت خواه- انتشارات عصر کتاب


اطلاعات تکمیلی داروهای غیر مجاز پایه دوم

قرص اکستازی ، x ، Ecstasy ، Xtc ، نام اختصار شیمیایی(mDMA) ، مصرف درمانی ندارد از دسته آمفتامین ها است- خواص تو هم زائی و محرک می باشد . ظاهر آن قهوه ای ، سبز ، صورتی ، و شفاف است.
آثار مصرف :
30 تا 60 دقیقه بعد شروع و 2- 4 ساعت به حدأکثر می رسد و چند ساعت باقی می ماند.
آثار
1- جسمی : تعریق و خشکی دهان- قفل شدن چانه- افزایش فشار خون و حرارت بدن و ضربان قلب- تهوع و استفراغ
2- روانی : احساس شادی کاذب- اضطراب و تحرک پذیری- احساس صمیمی بودن با دیگران- ترس- توهم- بی خوابی
خطرات : افزایش فشار خون و آسیب به کلیه- کبد- قلب- آسم- دیابت و گاهی مرگ
درمان : قطع مصرف- رژیم غذایی- خواب کافی و استراحت.


اطلاعات تکمیلی واحد کار با چوب پایه دوم
منبت کاری :
هنر کده کاری نقوش به روی چوب را منبت گویند.
بر حسب نوع برجستگی چند نوع است : کم برجسته- نیم برجسته- تمام برجسته و پیکر. یکی از ارزشمندترین هنرهای سنتی ایرانیان است و هنرمند به وسیله مغازه های مخصوص طرحهای را که روی چوب ترسیم شده است به صورت نقش برجسته یا فرو رفته کنده کاری کرده و صیقل و پرداخت کرده رنگ می کنند ، که پایه و دسته مبل ها را منبت کاری می کنند این هنر در شهرهای اصفهان- یزد- تهران و شیراز رواج دارد.


اطلاعات تکمیلی واحد کار با چوب پایه سوم
تخته های چوب سیمان و چوب گچ :
از ترکیب سیمان 60 درصد ، چوب 20 درصد و آب 20 درصد ساخته می شود.
خصوصیات :
مقاوم در برابر آتش- آب ، قارچها ، پوسیدگی و سرما، عایق صدا و حرارت ، سبکی و قابلیت چسب زنی روی آجر و بتن ، قابلیت رنگ کاری و بتونه- قابلیت میخ و پیچ
صفحات عایق صدا و حرارت و برودت :
برای پوشش دیوارها ، سقف و سقف های کاذب بر روی سطح زیری میخ و پیچ شده یا روی اسکلت فلزی پیچ می خورند و در نهایت به وسیله رنگ یا گچ نازک کاری می شوند .اطلاعات تکمیلی و اخذ خودرو
Air Bag (کیسه ایمنی ) : در محفظه وسط فلکه فرمان بیرون پریده و با علامت سنسور برقی، گاز سوخت جامد در سه هزارم ثانیه می سوزد ( و کیسه ایمنی باد می شود و بین سینه و صورت با فلکه فرمان قرار می گیرد .)
فرمانهای ایمنی :
هنگام تصادف و ضربه جمع شده و ضربه را به خود می گیرد و مانع انتقال به راننده می شود.
تهیه کننده : صدر اله زیراهیان راد سرگروه آموزشی حرفه و فن

خود آزمائی و مرور درس واحد بهداشت پایه سوم
1- حل جدول
افقی :
1- م ن ت ق ل ، س ی س ت م د ف ا ع ی
2- ی ا ر ، د ر ر س، م ر
3- ه ل و ، ز خ م ، ل ج ا ج ت
4- ا ک ز ز ، ی ر
5- ب ا
6- ب ت ،ی گ ا ن ه ، د ر د
7- ب ه ا


عمودی
1-م ی ک ر ب ه ا
2- ن ا
3- ت ر ، ب ب
4- ه پ ا ت ی
6- و ا گ ی ر
8- ی د ز ا ، آ ب
9- س ر خ ک، ه ن ه
10- ت ر م ز، ه ا
11- م س
12- ص د
13- ف ل ج ی
14- ا ر و د
15- ع م ج
16- ی ر ت ف ی د

2- متن را کامل کنید.
رشد ، تکامل ، وراثت ، محیط، قبل از ازدواج ، ازدواج فامیلی ، تغذیه ، استراحت ، پزشکی ، بهداشت فردی ، زایمان ، متخصص ، همه ، روانی ، روانی ، اجتماعی ، شیر مادر ، غذای کمکی ، تازه ، دست و صورت ، پوشک یا کهنه ، مدفوع ، نخ طبیعی ، تمیز ، آرام ، دود ، گرد و غبار ، بدو رویش اولین دندان ، 5/2 ، وزن ، واکسیناسیون ، حرف زدن ، بازی ، مناسب ، امن ، خطرناک ، مراقبت ، دما ، خنک ، مقوی ، دارو ، تنفس ، درجه حرارت .
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
نمونه سوال حرفه سال دوم(نوبت اول) ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
دانلود کتاب مطالبی درباره جوانی که به علت احترام به پدر

و مادر به ثروت زیادی دست پیدا می کند


فرمت کتاب :          pdf

نویسنده:             نا مشخص

تعداد صفحات:        ۱۲

حجم:                   ۱۷۲ کیلوبایت

زبان:                     فارسی

ناشر:                    pdf-book.blogfa.com

لینک دانلود :          دانلود download

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |
سوالات حرفه وفن پایه اول راهنمایی خرداد ماه
 
 1-اولین مرحله فناوری چه می باشد؟
الف)فرایند                         ب)تولید                       ج)طراحی                 د)ارزشیابی


2-به مجموعه هایی که اجزای آنهاباهمدیگر هماهنگ کارمی کنند .......... نام دارد.


3-کارژنراتوریا مولد تولید ................ است.


4-به چوب های بریده شده ازتنه درختان چه می گویند؟


5-نئوپان از............ چوب وچسب ساخته شده است.


6-درجه ذوب مس وآلومینیوم چقدر است؟


7-............به دانه های درشت ازجنس سنگ و.................به دانه های ریزگفته می شود.


8-ویژگی گوشت ناسالم رادردوموردبنویسید؟


9-چه عواملی سبب تغییروتحول لباس دردوره های مختلف گردید؟


10-مراحل مختلف پرورش گیاه را درسه موردنام ببرید؟


11-ازمراحل داشت سه مورد رانام ببرید؟


12-درجوجه کشی طبیعی تعداد تخم مرغ چندعددبوده وبعد ازچندروز جوجه ها سر ازتخم درمی آورند؟


13-برای تولید انرژی درمرغ ازچه موادی استفاده می شود؟


14-از سبزی ها یی که میوه ودانه آنها مورداستفاده قرار می گیرد سه مورد نام ببرید؟


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

جدول بودجه بندی پیشنهادی کتاب حرفه و فن پایه سوم راهنمایی را مي توانيد در ادامه مطلب ببينيدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط هادي بحري |

جدول بودجه بندی پیشنهادی کتاب حرفه و فن پایه دوم راهنمایی را مي توانيد در ادامه مطلب ببينيدادامه مطلب...
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود