حرفه وفن براي زندگي
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
جدول بودجه بندی پیشنهادی کتاب حرفه و فن پایه اول راهنمایی را در ادامه مطالب مي توانيد ببينيد

ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

طرح درس کلي حرفه و فن

طرح درسي بصورت کلي براي تمام بخش ها

          بخش فن آوري وسيستم

1. تقويت قوه خلاقيت و ابتکار دانش آموزان

2. چگونه مي توان مشکل يا مسئله اي را حل کرد؟

3. طرز تفکر صحيح و راههاي پرورش قدرت تفکر

4. طراحي و مراحل ساخت يک محصول فناوري

5. اهميت مرحله ارزيابي در بالا بردن کيفيت محصول

6. نقش و اهميت مرحله بسته بندي محصول در فروش و بازار يابي

7. آشنايي با انواع سيستم و قسمتهاي اصلي آن

وسايل آموزشي: فيلم آموزشي، وسايل لازم براي ساخت يک وسيله ، يک نوع وسيله پيچيده جهت بررسي،

تکليف: ساخت يک وسيله ابتکاري با استفاده از وسايل دور ريختني ، بررسي قسمتهاي مختلف يک سيستم پيچيدهادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
تعریف:

 MDF یک محصول پانلی است که از ترکیب الیاف لینگوسلولزی با رزین های مصنوعی یا هر نوع چسب مناسب دیگر تولید می شود. این پانل ها از دانسیته 496 تا 801 کیلو گرم بر متر مکعب (50-31 پوند بر فوت مکعب) در پرس داغ فشرده می شوند. چسبندگی داخلی کامل پانل به وسیله رزین مصنوعی و سایر چسب های آلی حاصل می شود.

در مقایسه با تخته خرده چوب، MDF دارای دانسیته یکنواخت تر در سراسر تخته و لبه های صاف تر و منسجم تر است که در نتیجه آن بهتر می تواند مورد ماشین کاری قرارگیرد. محصول نهایی می تواند به صورت سطح صاف و یا با رگه های دلخواه طرح چوب و... باشد که در این صورت نیاز به روکش شدن (با روکش طییعی و یا لمینت) مرتفع می شود.

(Medium Dencity Fibernation) مخفف MDF است. MDF فیبر با چگالی متوسط است که بصورت فشرده از ضایعات چوب تهیه می گردد و از مقاومت زیادی در مقابل رطوبت برخوردار است. MDFهمواره به عنوان مغز و درون کار در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرد. آن چه MDF را زیبا می سازد پوشش روی آن است که بسته به نوع کارمتفاوت می باشد. از معروفترین روکش های MDF می توان PVC ، VINILIUM، HPL و فرمیکا را نام برد. لازم به ذ کر است فرمیکا بسته به نوع ضخامتش متفاوت می باشد.

بنابراین هرچه از روکش های ضخیم تر و مقاوم تر در پوشش MDF استفاده شود جنس مرغوب تری بدست خواهد آمد. MDF نوعی فیبر است که از خرده چوب به هم فشرده تحت فشار و حرارت به وجود می آید. اکنون در بیشتر موارد سازندگان کابینت از MDF به جای تخته سه لائی یا تخته های نئوپان استفاده می کنند.

MDF wood

دلائل استفاده:

  1. چگال بودن MDF ، یعنی زیاد بودن ذرات چوب در واحد حجم آن، محکم و بدون گره بودن این نوع فیبر که به سوراخ کاری و سوهان کاری آن و ایجاد فرم های دلخواه کمک می کند.
  2. سطح آن هموار است.
  3. وجود ذرات بسیار ریز و نرم ، بافت غیر قابل تشخیصی دارد.
  4. این نوع فیبر به راحتی با چسب چوب به هم می چسبد.
  5. سطح آن را می توان رنگ روغن یا رنگ پلاستیک زد و همچنین با لترون یا اچ پی ال یا ملامین روکش کرد.
  6. نسبت به اب مقاومت بیشتری دارد.
  7.  MDF در ساخت کابینت، دیوارهای چوبی، کمد و دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شود.

    کابینت از MDF

مراحل اصلی تولید:

1- تهیه خمیر:

چوب درختان پس از قطع به صورت گرده بینه به کارخانه وارد می شود. در ابتدا پوست گرده بینه ها توسط دستگاه پوست کن برداشته می شود و سپس در دستگاه های خرد کن (chipper) به خرده چوب تبدیل می شوند. ماده اولیه ممکن است به صورت مازاد کارخانجات چوب بری و سایر صنایع باشد که در صورت نیاز وارد خرد کن ها شده و یا مستقیما وارد مرحله بخار دهی می شوند.

خرده چوب های تولید شده پس از یک مرحله شست و شو (برای تمیز شدن گرد و غبار و...) به منظور بخار دهی (steaming) وارد دیگ بخار تحت فشار می شوند. در این مرحله در اثر حرارت و فشار بخار، لیگنین (که همانند سیمانی الیاف چوب را در کنار یکدیگر نگه می دارد) نرم شده و ساختار سخت چوب به هم می ریزد.

پس از این مرحله، خرده چوب های بخار دهی شده وارد پالایشگر تحت فشار شده و در اثر عامل فشار و چرخش صفحات پالایشگر، الیاف چوبی از یکدیگر جدا می شوند. به منظور جدا سازی کامل لیگنین، الیاف شست و شو شده  و سپس وارد مرحله خشک کردن می شوند.

2- خشک کردن:

الیاف نسبتا مرطوب پس از خروج از پالایشگر به منظور خشک شدن اولیه و ورود به منطقه چسب زنی به یک پیش خشک کن گردان اولیه وارد می شوند. صرف نظر از این که از پیش خشک کن استفاده شود یا خیر، خشک کن های لوله ای شاخصی به منظور کاهش میزان رطوبت الیاف تا سطح رطوبت مورد نظر استفاده می شود.

در تولید MDF معمولا از سیستم های خشک کن لوله ای یک مرحله ای یا چند مرحله ای استفاده می شود. اکثر سیستم های خشک کن لوله ای چند مرحله ای به یک سیستم دو مرحله ای متصلند. در خشک کن های لوله ای چند مرحله ای، یک خشک کن لوله ای اولیه به همراه خشک کن لوله ای دو مرحله ای در ردیف های جداگانه نزدیک یک نقطه انتشار و نیز یک سیکلون باز یافت الیاف وجود دارد.

گرمای مور نیاز خشک کن های لوله ای از طریق سوزاندن مستقیم پروپان، گاز طبیعی و یا روغن تقطیر و یا گرمای مستقیم فراهم می شود.

3- چسب زنی:

توالی عملیات خشک کردن و چسب زنی، به روشی که رزین ها و سایر مواد افزودنی به الیاف می چسبند، بستگی دارد. رزین های اوره فرمالدئید (UF) متداول ترین چسب ها برای تولید MDF هستند. البته از رزین های دیگری نظیر فنل، ملامین و ایزوسیانات نیز برای این منظور استفاده می شود. برخی کارخانجات رزین ها را به داخل یک چسب زن زمان کوتاه (short retention) تزریق می کنند و برخی دیگر فرمولاسیون رزین را به داخل سیستم نازل ها تزریق می کنند.

اگر رزین به داخل یک چسب زن جداگانه اضافه شود، الیاف ابتدا خشک شده، به وسیله یک سیکلون بازیابی از سیستم هوای داغ جدا و وارد چسب زن می شوند. در چسب زن الیاف با رزین، موم و سایر مواد افزودنی آغشته شده و سپس به داخل مخزن ذخیره الیاف خشک منتقل می شوند. چنان چه از سیستم نازل چسب استفاده شود، الیاف ابتدا با رزین، موم و سایر افزودنی ها در یک خط نازل آغشته شده و سپس از طریق یک مجرا به داخل خشک کن منتقل می شود.

پس از خشک شدن، الیاف به وسیله یک سیکلون بازیابی از سیستم هوای داغ جدا شده و در نهایت وارد مخزن ذخیره الیاف خشک می شود.

4- پرس کردن و تولید تخته:

الیاف آغشته به چسب به وسیله هوا از مخزن ذخیره الیاف خشک به ماشین فرمینگ منتقل و از آن جا بر روی سیستم الک متحرک پیوسته می ریزند. کیک پیوسته تشکیل شده قبل از بارگذاری در پرس داغ می بایستی فشرده شود. پس از فشرده شدن اولیه مقداری اندازه بری صورت گرفته و ضایعات اندازه بری اولیه مجددا به ماشین فرمینگ بر می گردد. کیک الیاف مذکور پس از فشرده شدن و اندازه بری اولیه به پرس داغ منتقل می شود. گرما و فشار لازم به منظور واکنش چسب از طریق پرس فراهم شده و الیاف برای تولید پانل به هم می چسبند.

پرس کیک الیاف ممکن است در یک پرس پیوسته صورت پذیرد، یا کیک الیاف پیش پرس شده ابتدا توسط اره های برش هوا به صورت کیک های جداگانه ای بریده و سپس در پرس های چند طبقه بار گذاری  و سرانجام در پرس داغ نا پیوسته پرس شوند. گرمای صفحات پرس در کارخانجات تولیدMDF معمولا از طریق بخار یا روغن داغ تامین می شود.

بعد از پرس، تخته ها خنک شده، پس از سنباده زنی اندازه بری و سر انجام به ابعاد مورد نظر بریده می شوند. تخته های تولید شده می توانند رنگ شوند و یا با پوشش های ملامینه روکش شوند و در نهایت محصول نهایی به منظور حمل به محل استفاده بسته بندی می شود.

 

 

 

 

منبع: نشریه چوب و کاغذ - نویسنده: مهندس اسماعیل رسولی گرما رودی

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
انعقاد شير در آماده سازي کاب آ
Download
تارهاي برش عمودي
Download
تارهاي برش عمودي
Download

تارهاي برش افقي
Download
تيغه هاي برش عمودي
Download
ناودايهاي هدايت کننده لخته به داخل قالبها
Download

ريختن لخته ها به داخل قالب ها به مقدار لازم
Download
ارابه حمل قالبها
Download
گردانيدن قالبها
Download

قرار دادن قالب ها در آب پنير
Download

 

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

 خودرو مجموعه ای از قطعات طراحی شده مختلف می باشد که با نظم خاص و در ارتباط با یکدیگر طوری کنار هم قرار گرفته اند که هدف مورد نظر را تامین نمایند بنابراین وقتی به شکل ظاهری ان نگاه می کنیم فقط تعدادی قطعات فلزی ثابت و  متحرک مانند لوله ها و بست ها و قطعات متحرک لاستیکی و فلزی و غیرو نظر ما را جلب می کند به طور متوسط 13000 قطعه مختلف در یک اتومبیل  معمولی وجود دارد که حدودا 1500 قطعه ان متحرک بوده با شرایط خاص و با تلرانس خیلی  کم که  به  0.01 میلیمتر یا حتی کمتر نیز می رسد با یکدیگر کار می کنند حدود شصت ماده مختلف از فولاد و فلزات رنگین گرفته تا مقوا و نایلون و غیره در یک خودرو بکار  گرفته شده  است قسمت های مختلف  خودرو را می توان در هفت گروه اصلی تقسیم بندی کرد .

 

 

- سیستم  تولید  قدرت    :

در این  واحد  یا همان  موتور انرژی  شیمیایی  بنزین به انرژی  مکانیکی تبدیل می شود در موتور حرارت ناشی از سوختن  هیدروکربورها به  بالاتر از 700 درجه سانتیگراد می رسد که به علت بازده مفید سیستم حدود یک چهارم حرارت تولید شده به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و بقیه به صورت انتقال حرارت به محیط گرم کردن اب و خروج  گازهای  حاصل از احتراق از اگزوز تلف می شود در یک موتور حدودا 120 تا 150 قطعه متحرک وجود دارد که نیاز به روغنکاری دارند تا بتوانند بدرستی وظیفه خود را انجام دهند با وجود این عمر مفید یک خودرو به طور متوسط 8 سال کار و یا پیمودن  150000 کلیومتر مسافت است.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
 در این پست تصاویر گل هایی که در واحد کشاورزی سال دوم آمده رو مشاهده می کنید.

 

                                                         ختمی

                                         

 

 

                                                   شب بو

                               

 

 

                                                  اطلسی

                    

 

 

 

                                            داوودی

                      

 

 

                                                    داوودی

                              

 

 

 

                                             کاکتوس

            

 

 

 

                                                    میخک

            

 

 

 

                                بنفشه آفریقایی

                             

 

 

                                                دیفن باخیا

                             

 

 

                                          حسن یوسف

                                     

 

 

                                              بگونیا

                     

 

 

                                    بگو نیا رکس

                      

 

 

                                             موچسب

                       

 

 

 

                                                   پاپیتال

         

 

 

 

                                                  فیلودندرون

          

 

                                       سانسوریا

        

                       

 

 

 

 

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
(امتحان کلاسی حرفه وفن سال سوم از سه فصل خودرو و ساختمان سازی و خوراک )ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

تغذیه

 

 گاهی وقتا فکر میکنم اگه این خوردن نبود چقدر خوب میشد.!!!!!!!!!!!!!!

        

                  

 

مشكلات ناشي از تغذيه ناسالم

1 ـ كم‌وزني و لاغري كه بيش‌تر ناشي از تصور غلط نوجوانان از تناسب اندام است و به دنبال آن بعضي اقدام به رژيم سخت و خودسرانه مي‌كنند كه سلامت آينده آنان را به خطر مي‌اندازد. بويژه در دختران كه دوران مهم بارداري و شيردهي را به دنبال دارند، اين مسئله ممكن است باعث قاعدگي نامنظم و يا عدم قاعدگي آنها شود. همچنين در توليد مثل و باروري آنها تداخل كند. 2

۲ ـ اضافه وزن و چاقي كه اغلب در اثر كمي‌تحرك و فعاليت بدني، استفاده مداوم از تلويزيون و رايانه و نيز رژيم‌هاي غلط غذايي و مصرف زياد تنقلات، نوشابه‌ها و غيره است.

3 ـ كم‌خوني(لينك به كم‌خوني) ناشي از فقرآهن كه يكي از مشكلات شايع تغذيه‌اي به ويژه در دختران در اين سنين است كه بر رشد جسمي‌، ذهني و سيستم ايمني آنها اثر سوء ‌دارد. كم‌خوني در اين دوران در اثر افزايش نياز (به دليل رشد)، استفاده از رژيم‌هاي غذايي فقر غذايي، آلودگي‌هاي انگلي و آلودگي‌هاي محيطي (مانند ذرات ريز سرب معلق در هوا) به وجود مي‌آيد.

4 ـ بي‌اشتهايي عصبي يا پرخوري عصبي منجر به سوء تغذيه مي‌شود و نياز به اصلاح رفتار خواهد داشت. در كنار آن مشاوره تغذيه‌اي ضروري است.

۵ ـ آكنه (جوش صورت) كه مشكل 80% نوجوانان است بيشتر تحت تاثير عوامل هورموني، استرس، فازهاي قاعدگي و ژنتيك رخ مي‌دهد. استفاده از مواد غذايي مانند مغزها در بروز آن تاثير زيادي ندارند. مطالعات نشان داده است كه ارتباطي قوي بين دريافت غذا و بروز آكنه وجود ندارد. اما ارتباط آن با كمبود دريافت مواد مغذي مانند ويتامين اي و روي شناخته شده است.

 

نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

کالری مصرفی

 

                        

  كالري مصرفي سوزانده شده طي يك ساعت براي يك فرد 70 كيلوگرمي:

 

بااحتساب سوخت پايه كه مقدار كالري مصرفي انسان در حال استراحت مطلق مي باشد.


خوابيدن : 70 كالري 
دراز كشيدن : 80 كالري

رانندگي 120 كالري
ظرفشوئي : 135 كالري
خياطي : 135 كالري
نشستن : 100 كالري

ايستادن : 120 كالري
تعمير لوازم منزل : 185 كالري
جارو كشيدن : 170 كالري

آشپزي : 150 كالري
شستشوي لباس : 150 كالري
نرمش : 170 كالري

كارگري ساختمان : 360 كالري
شستشوي ماشين : 380 كالري

دوچرخه سواري آهسته : 200 كالري
اتوكشي : 200 كالري

بازي گلف : 200 كالري
چمن زدن : 250 كالري
پياده روي : 170 كالري

 
باغباني : 240 كالري
پاروزدن : 400 كالري

بيل زدن : 350 كالري
شمشير بازي : 500 كالري

كلنگ زدن : 420 كالري
استفاده از اره برقي : 290 كالري
دويدن آهسته : 300 كالري

چاروبرقي كشيدن : 270 كالري
واليبال : 350 كالري
تنيس روي ميز : 350 كالري

بدمينتون : 350 كالري
هندبال : 500 كالري
باغباني سخت : 500 كالري
دوچرخه سواري سريع : 600 كالري

 
شناي معمولي : 550 كالري
دويدن معمولي : 480 كالري
اسب سواري : 470 كالري

 
پرورش اندام : 400 كالري
اسكي در شيب : 600 كالري

 
فوتبال : 550 كالري
تنيس يك نفره : 470 كالري
دويدن خيلي سريع : 700 كالري

 
شناي سريع : 700 كالري
كشتي : 1350 كالري
كوهنوردي سريع : 1100 كالري

 
اره كردن : 690 كالري
يوگا : 650 كالري

كوهنوردي : 700 كالري
اسكي در زمين هموار: 1200 كالري
بوكس : 1000 كالري
وزنه برداري 1100 كالري


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
 
پی سازی

پی کنی :
پی کنی در ساختمان به دو منظور صورت می گیرد :
01دسترسی به زمین سخت و مقاوم ، زیرا بارهای ساختمان نهایتا به زمین منتقل می شود در نتیجه زمین زیر پی باید مطمئن باشد و نشست نکند .
02برای محافظت پی ساختمان و جلوگیری از اثرات جوی مانند یخ زدگی و نیروهای جانبی پس از پیاده کردن نقشه روی زمین ، شروع به پی کنی می کنیم .
پی کنی در زمینهایی که از نظر جنس و مقاومت زمین و نیز وجود آبهای سطحی و عمقی با هم تفاوت دارند ، فرق می کند .
ابعاد پی کنی به ابعاد و عمق پی کنی به ارتفاع پی و شرایط اقلیمی بستگی دارد . یعنی در مناطقی که در زمستان آب و هوای خیلی سرد دارند و یا بارندگی زیاد می شود و خطر یخ زدگی برای پی وجود دارد ، عمق پی را بیشتر از مناطق معتدل و گرمسیر در نظر می گیرند و به هر حال در هر نوع آب و هوایی عمق پی کنی نباید کمتر از 50 سانتیمتر باشد .

پی کنی در انواع زمین ها :

01پی کنی در زمینهای دج :
عمق پی در اینگونه زمینها معمولا بین 80 تا 100 سانتیمتر و در بعضی موارد 120 سانتیمتر است . پی کنی در زمینهای دج نسبتا آسان بوده و خطر ریزش به خصوص در مورد عمقهای معمولی بسیار کم است . اضافی عرض پی برای کفراژ ( قالب – بندی ) ، در این نوع زمین حدود 15 سانتیمتر در هر طرف است .

2.پی کنی در زمینهای ماسه ای :
چون عمل پی کنی در اینگونه زمینها همیشه با خطر ریزش روبروست به خصوص اگر زمین مزبور خشک باشد ، چنانچه دارای عمق کم بوده و از طرفی شدت ریزش در آن زیاد نباشد . اصولی ترین و در عین حال ساده ترین روش برای جلوگیری از احتمال ریزش خاک هنگام پی کنی است که پی با گونه های شیب دار کنده شود . زاویه شیب بر حسب شدت ریزش تا 45 درجه متغیر خواهد بود . لکن چنانچه شدت ریزش بسیار زیاد و عمق پی نیز نسبتا زیاد باشد ، پی کنی با شیب نه عملی است و نه مقرون به صرفه . در چنین مواردی لازم است که گونه های پی را با چوب بست و با قالب بندی مهار کرد . برای این کار الوارهایی به ابعاد 5*30*40 سانتیمتر در طرفین پی واداشته و به کمک تیرکهای چوبی یا چهار تراش و با بهره گیری از گوه های چوبی الوارها مهار می شود .
پی کنی در زمینهای رسی خشک نیز همانند زمینهای ماسه ای است لکن زاویه شیب پی کنی آن در حدود 37 – 25 درجه خواهد بود که این اختلاف شیب نسبت به زمین های ماسه ای به علت چسبندگی دانه های خاک رسی است .

3.پی کنی در زمینهای سنگی :
پی کنی در اینگونه زمینهای مشکل و انجام آن با وسایل دستی از قبیل بیل و کلنگ امکان پذیر نیست . پی کنی در زمینهای سنگی با ماشین آلات مکانیکی و مته های کمپرسوری انجام می گیرد که در نتیجه هزینه آن سنگین خواهد بود .
عمق پی در زمینهای سنگی در مناطق سردسیری حداقل 75 سانتیمتر است لکن در مناطق گرمسیری می توان حداقل عمق را تا 50 سانتیمتر تقلیل داد .
شاید فکر کنیم زمین سنگی امکان دارد زمین سنگی فوق العاده مقاوم باشد ، در این صورت ساختمان نیاز به پی نخواهد داشت . چنین فکری اساسا اشتباه است ، زیرا عدم پی در ساختمان باعث ناپایدار شدن بنا گردیده و با کمترین نیروی جانبی به ویژه زلزله های خفیف شروع به حرکت خواهد کرد . لکن وجود پی باعث تنگ افتادن ساختمان در زمین شده و از حرکت بنا جلوگیری می کند .

04پی کنی در زمینهای شیبدار :
زمین ساختمانی مسطح به ندرت یافت می شود و بنابراین پیش از شروع هر کار ساختمانی باید محل ساختمان را تسطیح کرد . برای این منظور از سه روش می توان استفاده کرد و اغلب روشی به کار گرفته می شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد .

الف ) خاک برداری و خاک ریزی
ب ) خاک برداری
ج ) خاک ریزی

الف ) خاک برداری و خاک ریزی :
این روش بسیار معمول و متداول است ، زیرا باعث کاهش هزینه می شود .

ب ) خاک برداری :
برای تسطیح ، کلیه ی خاکهای اضافی برداشته شده و به محلی خارج از ساختمان برده می شود که این روش هزینه حمل خاک را به دنبال خواهد داشت ولی چون به زمین دست نخورده می رسیم ، کاری اصولی است .

ج ) خاک ریزی :
این روش توصیه نمی شود ، زیرا زمین را با خاک دستی پر کرده ایم ولی چنانچه مجبور باشیم باید با خاک مرغوب که دارای تراکم و دانه بندی مناسب و مقاومت مطلوب هست عمل خاک ریزی را طبق اصول فنی ، با رعایت مرطوب کردن و غلتک زدن خاک در لایه های مختلف انجام دهیم که مقدار تراکم و مقاومت خاک باید به تایید آزمایشگاههای مکانیک خاک برسد .

تعریف پی:
مجموعه ای از بخش های سازه و خاک در تماس با آن که انتقال بار بین سازه و زمین از طریق آن صورت می پذیرد.

ابعاد پی
عرض.طول و عمق پی ها کاملآ بستگی به وزن ساختمان و قدرت خاک محل عمل ساختمان دارد. در ساختمان های بزرگ قبل از شروع کار به وسیله آزمایشات مکانیک خاک قدرت مجاز عملی زمین را تعیین نموده و از روی آن و مهندس محاسب از روی آن ابعاد پی را تعیین می کند.ولی در ساختمان های کوچک در اغلب مواقع قدرت مجاز عملی زمین با مشاهده خاک پی و دیدن طبقات آن و طرز قرار گرفتن دانه ها بر روی همدیگر و یا ضربه زدن به وسیله کلنگ به محل پی قابل تشخیص می باشد.

انواع پی :
پی ها را نسبت به نوع مصالح و سیستم ساخت آن می توان به دو گروه تقسیم کرد : گروه اول شامل انواع پی از نظر نوع مصالح آن مانند پی های سنگی ، آجری ، شفته ای ، بتنی ، گروه دوم شامل انواع پی از نظر سیستم ساخت آن مثل : : پی های تکی ، نواری ، صفحه ای ، پی مشترک و پی های کلاف شده می باشد .

1. پی سنگی :
این پی از سنگ های طبیعی و در مناطقی که سنگ ارزان در دست رس باشد ساخته می شود سنگی که در برای این گونه پی ها انتخاب می گردد باید سالم ( نپوسیده ) بوده و از انواع سنگ های لاشه شکسته باشد سنگ های قلوهای به علت صیقلی و مدور بودن آن برای بی سازی مناسب نمی باشد زیرا حالت ناپایدار به پی می دهد . سطح پی سازی با سنگ باید از دیوار هایی که روی آن قرار دارد وسیع تر و از هر طرف دیوار حداقل 15 سانتیمتر عنوان ریشه گسترش داشته باشد . پی سازی با سنگ با دو نوع ملات صورت می گیرد . چناچه بار و فشار کم باشد ملات سنگ ها را از نوع گل آهک و چنانچه بار زیاد باشد ملات ماسه سیمان انتخاب می شود و استفاده از ملات ماسه سیمان ، ماسه و آهک و یا ملات باشد و از پی های سنگی فقط و ساختمانهای یک طبقه . پی دیوارهای محوطه استفاده می شود .

2.پی آجری :
از پی های آجری در مواقعی استفاده می کنند که ساختمان کوچک و باروارده نیز کم باشد در ضمن از پی های سنگی نیز
به علت گرانی و کمیابی سنگ نتوان استفاده کرد این پی نیز مانند پی های سنگی بایستی دارای ریشه ای به اندازه 15 تا 20 سانتی متر از طرفین دیوار روی آن باشد برای این منظور است که عرض پی کنی نیز 30 تا 40 سانتی متر از عرض دیوار بیشتر باشد این مقدار اضافه عرض همچنین عمل آجر چینی در داخل پی را آسان تر می نماید چون زاویه پخش بار در پی عالی آجری در حدود 60 درجه می باشد برای صرفه جویی در مصرف آجر بهتر است آن را به شکل پلکانی در آورد .

3. پی شفته ای :
ساده ترین و در عین حال ابتدایی ترین پی سازی برای ساختمان کوچک 2 یا 3 طبقه آجری است . شفته خمیری است از مخلوط خاک ، آب ، شن و گردآهک که در هر متر مکعب خاک آن بن 200 تا 250 کیلو گرم آهک به کار می رود . گاهی نیز بنابر لزوم مقداری پاره سنگ به آن می افزایند . طریقه شفته ریزی بدین صورت است که شفته را در پی ریخته و پس از آنکه شفته به حدود 20 یا 30 سانتی متر رسید آن را در یک سطح افقی هموار می کنند و یک روز آن را به حالت خود می گذارند . تا آبش در اثر تبخیر یا جذب کاهش باید ( اصطلاحا دونم شود ) سپس آن را با وزنه ی سنگینی ( تخماق ) می کوبند تا کاملا متراکم گردد . مجددا به همان ارتفاع شفته ریزی انجام گرفته و تا پر شدن پی همچنان ادامه می یابد .

4. پی بتنی :
بتن را می توان یکی از مقاومترین و مستحکم ترین سنگ های مصنوعی دانست . لذا پی هایی که با بتون ساخته می شود ، بهترین پی در کارهای ساختمان به شمار می آیند . امروزه توصیه می شود . که پی کلیه ی ساختمانها را با بتون مسلح بسازند به خصوص در مناطق زلزله خیزی نظیر شهر های جنوب خراسان ، دامنه های سلسله ی جبال البرز ، قزوین حتی برای ساختمان سبک و یک طبقه نیز پی های بتونی از نوع نواری آن بسیار مناسب خواهد بود . زاویه ی پخش بار در پی های بتنی بین 30 تا 45 درجه می باشد . لذا می توان این گونه پی ها را پلکانی یا به صورت هرم ناقص ( سومل ) ساخت و از مصرف اضافی بتن صرفه جویی نمود . پی سازی با بتن بدین طریق انجام می گیرد که ابتدا کف پی را به اندازه تقریبی 10 سانتی متر بتن کم سیمان با نام مکر می ریزند . که سطح خاک و بتن اصلی را از هم جدا کرده و همچنین سطح پی را جهت بتن ریزی اصلی تراز نمایند . سپس روی بتن مگر داخل پی را با تخته قالب بندی می کنند و پس از آماده شدن قالب بتن ساخته شده را داخل قالب ریخته و خوب می کوبند ویبرا تور ( لرزاننده ) به آن ارزش می دهند .
تا بتون اصطلاحا جا بیفتد یعنی دانه های شن ماسه در بتون عمل جایگیری را کاملا انجام دهند و متراکم گردند . بارگذاری روی پی های بتنی بایستی حداقلهفت روز پس از پی ریزی انجام می گیرد . ضمنا باید توجه داشت ، چنانچه بتون از نوع مسلح باشد ، باید ابتدا میلگرد در قالب جاسازی شده ، سپس بتن ریزی صورت گیرد ، از این پی شفته در ساختمان های اسکلت فلزی استفاده می شود .

5. پی های نقطه ای
برای ساختمانهایی که بار آن ها به صورت متمرکز (نقطه ای)به زمین منتقل می شود ساخته میگردد مانند ساختمان های فلزی یا ساختمان های بتونی

لایه های پی های نقطه ای:
1.زمین مناسب
2.بتن مگر
3. میلگرد های کف پی
4.بتن اصلی
5.صفحه زیر ستون(در ساختمانهای اسکلت فلزی)

6. پی های نواری
این پی ها معمولا در ساختمان های آجری مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر عمق پی های نواری در حدود 50 و عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن می باشد.
لایه های پی های نواری به ترتیب از پایین به بالا
1.شفته ریزی
2.کرسی چینی
3.شناز
4.ملات ماسه سیمان برای ایزولاسیون رطوبتی
5.قیر گونی
6.ملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیر گونی
7.دیوار چینی اصلی

7. پی های گسترده
به پی هایی اطلاق می شود که بار چند ستون یا دیوار را که در ردیف ها یا امتداد های مختلف قرار دارند به زمین منتقل می نمایند. پی گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تیر_دال و... ساخته شود.
باید توجه کرد که در بندر عباس با توجه به گرمای هوا باید 3الی4 ساعت بعد از ریختن بتن فونداسیون آبدهی بتن آغاز شود و بتن ریزی بعد از ظهر انجام گیرد.
در صورت که بتن ریزی در صبح زود تا قبل از ساعت 10 صبح انجام گیرد دمای بتن را با خنک کردن آب مصرفی بتن .به کار بردن سیمان مناسب با حرارت زدایی کم. پایین نگه داشتن دمای سیمان با نگهداری سیمان در سیلو های عایق بندی شده.
کاهش دمای مصالح سنگی با انبار کردن آنها و یا آب پاشی یا دمیدن هوای سرد به آنها و نگهداری ابزار و ماشین آلات تهیه و حمل مخلوط بتن در سایه و یا آب پاشی به آنها پایین تر از 32 درجه آورد.
لازم به ذکر است حداقل سیمان یا مواد سیمانی در مناطق ساحلی خلیج فارس 350kg/mو حداکثر آن 425kg/m بتن می باشد.
مقدار کلرید های مصرفی در بتن مسلح باید کمتر از 500 قسمت در میلیون باشد.میزان کل کلرید قابل حل در آب بتن سخت شده 28 روزه نیز باید مطابق آیین نامه مقررات ملی ساختمان باشد.

8. پی صفحه ای :
( رادیوژنرال ) ، در مواردی استفاده می شود که بارهای وارده از ساختمان بسیار بوده (بار آسمان خراش ها ) و یا مقاومت زمین تا قدری کم باشد . که جهت انتقال بار به خاک تمام سطح زیر ساختمان مورد لزوم قرار گیرد . پی صفحه ای به صورت یک پارچه از بتن آرمه در سر تا سر زیر ساختمان ساخته می شود که میله ی ستون ها و دیوار بر روی آن قرار می کیرد . در بعضی مواقع که بار بسیار زیاد باشد . سطح پی را بزرگ تر از سطح ساختمان روی آن می سازد تا پخش فشار در سطح بزرگتری انجام پذیرد .
پی های صفحه ای به صورت مختلف ساخته مکی شود و مانند پی صفحه ای ساده صفحه با دیوار محیطی ، صفحه ای با تیر صفحه ای با دیوار بتنی در یک جهت – صفحه ای با دیوار بتنی در دو جهت و پی های سلولی .

9. پی های مشترک :
هر گاه برای دو و یا چند ستون یک پی ساخته شود پی را مشترک گویند . پی مشترک وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که :
1 ). فاصله پی ها از یکدیگر کم بوده و یا طوری باشد که سطح پی ها ، یکدیگر را بپوشانند .
2 ). یکی از پی ها در کنار زمین همسایه قرار گرفته باشد .
3 ). وقتی که به علت طول زیاد یک بنا مجبور باشیم ساختمان را درز انبساط ( ژوئن ) بسازیم . در این صورت برای ستون های مجاور درز انبساط پی مشترک در نظر می گیرد . چنانچه برای در پی بار های مختلف خواسته باشیم پی مشترک طرح نمائیم . پی مزبور به شکل ذوزنقه ای خواهد که تا عده ی کوچک در طرف بار کمتر و قاعده بزرگ آن در جهت باریستنر باشد .

10. پی باسکولی :
برای جلوگیری از چرخش فونداسیون و تیر و در کنار دیوار همسایه از فونداسیون باسکولی یا استواپییم استفاده می شود

11. پی های کلاف شده :
اتصال دو پی فنرو توسط شناژ ( بتن آرمه ) را پی کلاف شده می نامند . در مناطق زلزله خیز بهترین نوع پی نوع پی برای ساختمانهای مسکونی معمولی به حساب می آید . در حالتی که ضخامت شفاژ از ارتفاع پی کمتر باشد ، به دو صورت اتصال صورت می گیرد :
الف : سطح بالایی شناژ و سطح بالایی پی در یک امتداد قرار می گیرد .
ب : سطح زیر شناژ با سطح زیر پی در یک امتداد قرار می گیرد .

12. پی های شمعی :
شمعها اعضایی از جنس فولاد ، بتن ، بتن مسلح ، و چوب می باشند که در صورت مناسب نبودن ظرفیت باربری زمین برای استفاده از شالوده های سطحی ، از آنها برای ساخت شالوده های عمیق ( شالوده های شمعی ) استفاده می شود . وقتی که لایه یا لایه های فوقانی خاک دارای قابلیت فشردگی زیاد و یا خیلی ضعیف باشند ، به طوری که نتوان از شالوده سطحی برای توزیع بار ساختمان استفاده کرد ، شالوده های شمعی برای انتقال بار به لایه تحتانی محکمتر و یا سنگ بستر مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی که بستر سنگی و یا لایه محکمتر تحتانی در عمق معقولی از سطح زمین قرار نداشته باشد ، از شمع برای انتقال تدریجی بار استفاده میشود . در این حالت ، بیشتر مقاومت شمع از طریق نیروی اصطکاک بین سطح تماس شمع و خاک ( مقاومت جلدی ) تامین میشود . اگر شمع ها تحت تاثیر نیروی افقی قرار گیرند ، در حالی که هنوز قابلیت حمل بار های قایم را دارا هستند ، می توانند به وسیله خمش ، نیرو های افقی راحمل نمایند . این وضعیت اغلب در شالوده سازه های حایل خاک که وظیفه آنها مقاومت در مقابل فشار جانبی خاک است و یا ساختمان های بلند که تحت تاثیر نیروی باد یا زلزله قرار دارند ، پیش می آید .
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
پی:
پي وسيله اي است كه بار و فشار وارد از نقاط مختلف ساختمان و همچنين بارهاي اضافي را به زمين منتقل مي كند . سطح پی باید به اندازه ای باشد که فشار وارده بر زمین بستر پی از مقاومت مجاز زمین تجاوز ننماید .وضعیت مطلوب پی موقعی است که به شکل مربع ساخته شود و ستون درست درمرکز آن قرار گیرد .
رعایت این وضعیت مطلوب ،به علت شرائطی خاص که ممکن است وجود داشته باشد ، پیوسته میسر نیست .بعنوان مثال گاهی اتفاق می افتد که سازه پیشنهادی باید با دیوارهای وپی های ساختمانهای مجاور هماهنگ طراحی شود . دراین موقع غالبا َ بارهای وارده از طرف ستونها درست در مرکز پی ، اگر به صورت منفرد درنظر گرفته شود ، وارد نمی آید. در این سری موارد پی های گسترده را بوسیله شناژبهم متصل می سازند .شناژ اتصالی بین نظیر تیری که بارهای وارده از طرف ستونها بر روی آن بعنوان بارهای منفرد تلقی میشود، عمل میکند. گاهی پی ها را به صورت تاوه های بتن مسلح می سازند . تاوه پی باید به اندازه ء کافی وسیع در نظر گرفته شود بنحوی که نیروی وارده بر سطح آن از مقاومت مجاز خاک بستر آن تجاوز نکند. این نوع پی ها به پی های یک پارچه یا رادیه جنرال موسوم هستند بخاطر این که این نوع پی برای ساختمانهای بزرگ کاربرد دارد ساختمان آنها معمولا َهمراه با گود برداری عمیق وبتن ریزی های حجیم می باشد
نوع خاصی از پی ها به نام پی های شناور موجود هستند . درواقع این پی، نوعی پی ترکیبی گسترده است که وزن خاک حاصله از گودبرداری محل آن تقریبا َ برابر با وزن سازه ای است که ایجاد می شود بنابراین از لحاظ تئوری ،ایجاد سازه هیچگونه تغییری در میزان بار وارده روی زمین را باعث نمی شود و لذا نشستی ایجادنخواهد شد .
پي سازي چند مرحله دارد :
1. آزمايش زمين از لحاظ مقاومت
2. پي كني
3. پي سازي
انواع پی ها:
پی های منفرد :
پی های منفرد به پی هائی گفته می شود که بصورت مجزا و مستقل بار وارده را از یک ستون یا دیوار را تحمل کرده ، به زمین منتقل سازد .
پی گسترده مرکب :
پی های گسترده مرکب به پی هائی اطلاق میگردد که بارهای وارده از یک دیوار با یک یا چند ستون و یا بارهای وارده از چند ستون را تحمل میکند

افقي كردن پي ها (تراز كردن) :
براي تراز كردن كف پي ساختمانها از تراز هاي آبي استفاده مي كنند در ديوارهاي طويل چون كار شمشه و تراز كردن وقت بيشتري لازم دارد ، براي صرفه جويي در وقت از سه T مي توان استفاده كرد بدين معني كه T اول را با T دوم تراز مي كنند و T سوم را در مسافت مسير به طوري كه سه T در يك رديف قرار بگيرد قرار مي دهند از روي T اول و دوم كه با هم برابر هستند T سوم را ميزان و برابر مي كنند و پس از آنكه T سوم برابر شد T اول را بر مي دارند و به فاصله بيشتري بعد از T سوم قرار مي دهند ، دوباره T دوم و سوم را با T چهارم كه همان T اول مي باشد برابر مي كنند و دنباله اين ترازها را تا خاتمه محل كار ادامه مي دهند .
البته اين طريق تراز كردن بيشتر در جاده سازي و زمين هاي پهناور به كار مي رود .
شفته ريزي :
كف پي ها بايد كاملا افقي و زاويهُ كف پي نسبت به ديوار پي بايد 90 درجه باشد . اول كف پي را بايد آب پاشيد ، تا مرطوب شود و واسطهاي بين زمين و شفته وجود نداشته باشد ، و سپس شفته را داخل آن ريخت .
شفته عبارت است از خاك و شن و آهك كه به نسبت 200 تا 250 كيلوگرم گرد آهك را در متر مكعب خاك مخلوط مي كنند و گاهي هم در محلهايي كه احتياج باشد پاره سنگ به آن مي افزايند . شفته را در پي مي ريزند و پس از اينكه ارتفاع شفته به 30 سانتيمتر رسيد آن را در يك سطح افقي هموار مي كنند و يك روز آن را به حالت خود مي گذارند تا دو شود يعني آب آن يا در زمين فرو رود و يا تبخير گردد .
پس از اينكه شفته دو نم شد آن را با وزنهُ سنگيني مي كوبند كه به آن تخماق ميگويند و پس از اينكه خوب كوبيده شد دوباره شفته را به ارتفاع 30 سانتيمتر شروع مي كنند و عمل اول را انجام مي دهند . تكرار اين عمل تا پر شدن پي ادامه دارد .
در ساختمان ها كه معمولاً در گود يا پي كني عمل تراز كردن انجام ميگيرد محل كار در پي كه پيچ و خم زيادي دارد و تراز كردن با شمشه و تراز مشكل مي باشد از تراز شلنگي استفاده مي كنند . بدين ترتيب يك شلنگ چندين متري را پر از آب مي كنند به طوري كه هيچ گونه حباب هوايي در آن نباشد و آن را در پي محل هايي كه بايد تراز گردد به گردش در مي آورند و نقاط معين شده را با هم تراز مي كنند . آب چون در لوله هايي كه به هم ارتباط دارند در يك سطح مي ماند بنابراين چون شلنگ پر از آب مي باشد در هر كجا كه شلنگ را به حركت در آورند آب دو لوله استوانه اي در يك سطح مي باشد بنابراين دو نقطه مزبور با هم تراز مي باشند بشرط آنكه مواظبت كنيم كه شلنگ در وسط بهم گره خوردگي يا پيچش پيدا نكرده باشد تا باعث قطع ارتباط سيال شود كه ديگر نمي توان در تراز بودن آنها مطمئن بود .
تراز كردن گاهي بوسيله دوربين نقشه بر داري (نيو) انجام مي گيرد يعني محلي را در ساختمان تعيين نموده دوربين را در محل تعيين شده نصب مي كنند و با مير ( تخته هاي اندازه گيري ارتفاع در نقشه برداري ) يا ژالون ( چوب هاي نيزه اي يا آهني كه هر 50 سانتيمتر آنرا به رنگهاي سفيد و قرمز رنگ كرده اند كه از پشت دوربين بخوبي ديده بشود ) اندازه گرفته و تراز يابي مي كنند . تراز كردن با دوربين بهترين نوع تراز يابي مي باشد .
در زمين هايي مانند زمين هاي شهر كرمان از آنجايي كه از زمانهاي قبل قنواتي وجود داشته و بتدريج آب آنها خشك شده در زير زمين وجود داشته و بعد از مدتي بدون رعايت مسائل زير سازي درون آنها خاك ريخته اند و براي شهر سازي و خيابان كشي كه سطح خيابان ها را بالا مي آورده اند و به ظاهر در سطح زمين و حتي در عمق هاي 3 تا 4 متري اثري از آنها نيست اگر سازه اي روي اين زمين بنا شود پس از مدتي و بسته به عمق قنات و شرايط جوي مثلاً بعد از آمدن يك باران سازه نشست مي كند و در بسياري از مواقع حتي تا 100 درصد خسارت مي بيند و ديگر قابل استفاده نيست اگر در چنين ساختمان هايي از شفته آهك استفاده شود باعث تثبيت خاك مي شود و بروز نشست در ساختمان جلوگيري مي كند .
پي سازي :
مصالحي كه در پي بكار ميرود بايد قابليت تحمل فشار مصالح بعدي را داشته باشد و ضمناً چسبندگي مصالح نسبت به يكديگر به اندازه اي باشد كه بتوانند در مقابل بارهاي بعدي تحمل كند و فشار را يكنواخت به تمام پي ها انتقال دهد چون هرچه ساختمان بزرگتر باشد فشارهاي وارده زيادتر بوده و مصالحي كه در پي بكار مي رود بايد متناسب با مصالح بعدي باشد .
پي سازي را با چند نوع مصالح انجام مي دهند مصالحي كه در پي بكار مي رود عبارتند از شفته آهكي ، پي سازي با سنگ ، پي سازي با بتن ، پي سازي با بتن مسلح .
پي سازي با سنگ :
پس از اينكه عمل پي كني به پايان رسيد پي سازي با سنگ بايد از ديوارهايي كه روي آن بنا ميگردد وسيع تر بوده و از هر طرف ديوار حداقل 15 سانتيمتر گسترش داشته باشد يعني از دو طرف ديوار 30 سانتيمتر پهن تر مي باشد كه ديواري را رد وسط آن بنا مي كنند ، پي سازي با سنگ با دو نوع ملات انجام مي شود چنانچه بار و فشار بعدي زياد نباشد ملات سنگها را از ملات گل و آهك چنانچه فشار و بار زياد باشد ملات سنگ را از ملات ماسه و سيمان استفاده مي كنند اول كف پي را ملات ريزي نموده و سنگها را پهلوي يكديگر قرار ميدهند و لابِلاي سنگ را با ملات ماسه و سيمان پر ميكنند (غوطه اي) به طوري كه هيچ منفذ و سوراخي در داخل پي وجود نداشته باشد و عمل پهن كردن ملات و سنگ چيني تا خاتمه ديوار سازي ادامه پيدا مي كند .
پي سازي با بتن :
پس از اينكه كار پي كني به پايان رسيد كف پي را به اندازه تقريبي 10 سانتيمتر بتن كم سيمان بنام بتن مِگر مي ريزند كه سطح خاك و بتن اصلي را از هم جدا كند روي بتن مگر قالب بندي داخل پي را با تخته انجام ميدهند همانطور كه در بالا گفته شد عمل قالب بندي وسيع تر از سطح زير ديوار نقشه انجام ميگيرد تمام قالب ها كه آماده شد بتن ساخته شده را داخل قالب نموده و خوب مي كوبند و يا با ويبراتور به آن لرزش وارد آورده تا خلل و فرج آن پر شود و چنانچه بتن مسلح باشد ، داخل قالب را با ميله هاي گرد آرماتور بندي و بعد از آهن بندي داخل قالب را با بتن پر ميكنند .
بتن ريزي در پي و آرماتور داخل آن به نسبت وسعت پي براي ساختمان هاي بزرگ قابليت تحمل فشار هر گونه را ميتواند داشته باشد و بصورت كلافي بهم پيوسته فشار ساختمان را به تمام نقاط زمين منتقل مي كند و از شكست و ترك هاي احتمالي جلو گيري بعمل مي آورد .
پي سازي و پي كني با هم :
در بعضي مواقع ممكن است زمين سست بوده و پي كني بطور يكدفعه نتواند انجام پذيرد و اگر بخواهيم داخل تمام پي ها را قالب بندي كنيم مقرون به صرفه نباشد در اين موقع قسمتي از پي را كنده و با تخته و چوب قالب بندي نموده شفته ريزي مي كنيم پس از اينكه شفته كمي خود را گرفت يعني آب آن تبخير و يا در زمين فرو رفت و دونم شد پي كني قسمت بعدي را شروع نموده و با همان تخته ها ، قالب بندي مي كنيم بطوريكه شفته اول خشك نشده باشد و بتواند با شفته اول خشك نشده باشد و بتواند با شفته بعد خودگيري خود را انجام داده و بچسبد اين نوع پي سازي معمولاً در زمين هاي نرم و باتلاقي ، خاك دستي و ماسه آبدار عمل ميگردد .
پي كني در زمين هاي سست :
در زمين هاي سست و خاك دستي اگر بخواهيم ساختماني بنا كنيم بايد اول محل پي ها را به زمين سفت رسانيده و پس از اطمينان كامل ساختمان را بنا نماييم زيرا ساختمان كه روي اين زمين ها مطابق معمول و يا در زمين سست بنا گردد . پس از چندي يا در همان موقع ساخته شدن باعث ترك ها و خرابي ساختمان ميگردد . بنابراين شفته ريزي از روي زمين سفت بايد انجام گيرد و براي اينكار بشرح زير عمل مي نمائيم :
پي كني در زمين هاي خاك دستي و سست :
پس از پياده كردن اصل نقشه روي زمين محل پي هاي اصلي و يا در تقاطع پي ها كه فشار پايه ها روي آن مي باشد چاه هائي حفر ميشود ، عمق اين چاهها به قدري مي باشد تا به زمين سفت و سخت برسد بعداً محل چاه ها را با شفته آهكي پر كرده و پس از پر كردن چاه ها و خودگيري شفته ، پي ها را به طريقه معمول روي شفته چاه ها شفته ريزي ميكنند ، شفته ها به صورت كلافي مي باشند كه زير آنها را تعدادي از ستون هاي شفته اي نگهداري ميكند و از فرو ريختن آن جلوگيري مي نمايند البته بايد سعي كرد كه فاصله ستون هاي شفته اي نبايد بيش از سه متر طول باشد .
خاصيت چاه ها بدين طريق مي باشد كه شفته پس از خودگيري مانند ستونهايي است كه زير زمين بنا شده است و شفته روي آن مانند كلافي پايه را به يكديگر متصل مي كنند براي مقاومت بيشتر در ساختمان پس از اينكه آجر كاري پايه ها را شروع نموديم ما بين پايه ها را مطابق شكل با قوسهايي به يكديگر متصل ميكنند تا پايه ها عمل فشار به اطراف خود را خنثي نموده و فشار خود را در محل اصلي خود يعني در محلي كه شفته ريزي آن به زمين بِكر رسيده متصل ميكند .
گاهي اتفاق مي افتد كه در ساختمان در محل بناي يكي از پايه ها چاه هاي قديمي وجود دارد و بقيه زمين سخت بوده و مقاومت به حد كافي براي ساختن ساختمان روي آنرا دارد براي اينكه براحتي بتوان پايه را در محل خود ساخت و محل آن را تغيير نداد چاه را پس از لاي روبي (پاك كردن ) با شفته آهك پر مينماييم موقعيكه شفته خودگيري خود را انجام داد روي آنرا يك قوس آجري ساخته و در محل انتهاي كمان پايه را بنا ميكنيم كه فشار ديوار با اطراف چاه منتقل گردد .
در بعضي مواقع چاه كني در اين گونه زمين ها خطرناك مي باشد . زيرا زمين ريزش دارد و به كارگر صدمه وارد مياورد و در موقع كار ممكن است او را خفه كند براي جلوگيري از ريزش زمين بايد از پلاكهاي بتني يا سفالي كه در اصطلاح به آنها گَوَل (در شهرستانها گوم و غيره ) مينامند استفاده شود گَوَل هاي بتني يك تكه و دو تكه اي و گول هاي سفالي يك تكه ميباشد . گول هاي بتني را بوسيله قالب مي سازند و گول هاي سفالي بوسيله دست و گل رس ساخته شده و در كوره هاي آجري آن را مي پزند تا بشكل سفالي در آيد از اين گول ها در قنات ها نيز استفاده ميشود .
طريقه عمل :
مقداري از زمين كه بصورت چاه كنده شده گول را بشكل استوانه اي ساخته ميباشد داخل محل كنده شده نصب و عمل كندن را ادامه ميدهند در اين موقع دو حالت وجود دارد يا اينكه گول اولي كه زير آن در اثر كندن خالي شده براحتي پايين رفته گول دوم را نصب ميكنيم يا اينكه گول اول در محل خود با فشار خاك كه به اطراف آن آمده تنگ مي افتد و نمي تواند محل خود را تغيير و يا پايين تر برود در اين موقع از گول هاي دو تكه اي استفاده مينماييم نيمي را در محل خود نصب و جاي آنرا محكم نموده و نصفه دوم را پس از كندن محل آن نصب مي نماييم و عمل پي كني را بدين طريق ادامه ميدهيم .
پي كني در زمين هاي سست مانند خندق هائي كه خاك دستي در آنها ريخته شده است و مرور زمان هم اثري براي محكم شدن آن ندارد و يا زمين هاي باتلاقي و غيره ضروري مي باشد .
زمين هائي كه قسمت خاك ريزي شده در آنها به ارتفاع كم مي باشد و يا باتلاقي بودن آن به عمق زيادي نرسد ميتوان در اين قبيل زمين ها پي كني عمقي انجام داد و براي جلوگيري از ريزش خاك آنرا با تخته و چوب قالب بندي نموده تا به زمين سخت برسد .
البته قالب بندي در اينگونه زمين ها خالي از اشكال نمي باشد بايد با منتهاي دقت انجام گيرد پس از انجام كار قالب بندي شفته ريزي شروع ميشود و چون تخته هاي قالب در طول قرار دارد ميتوان پس از شفته ريزي تخته دوم را شروع كرد به همين منوال تمام پي ها را ميتوان شفته ريزي كرد بدون اينكه تكه اي و يا تخته اي از قالب زير شفته بماند
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
دانلود رايگان آموزش پرورش شترمرغدريافت          مدت زماندریافت
32:29          نحوه پرورش شتر مرغدریافت
17:44          درباره شترمرغ / بخش 1دریافت
14:49          درباره شترمرغ / بخش 2


 
پخش   دریافت 15:00 چرا قارچ ؟ / قسمت 1
پخش   دریافت 15:00 چرا قارچ ؟ / قسمت 2
پخش   دریافت 17:41 چرا قارچ ؟ / قسمت 3
پخش   دریافت 14:52 پرورش قارچ دکمه ای / قسمت 1
پخش   دریافت 15:00 پرورش قارچ دکمه ای / قسمت 2
پخش   دریافت 20:53 پرورش قارچ دکمه ای / قسمت 3
پخش   دریافت 14:59 پرورش قارچ صدفی / قسمت 1
پخش  

 

14:59 پرورش قارچ صدفی / قسمت 2
پخش   دریافت  14:59  پرورش قارچ صدفی / قسمت 3

دریافت

دانلود  فيلم آموزش پرورش ماهي قزل آلا

ماهي قزل آلا


  دریافت
15:00
پرورش ماهی غزل آلا / قسمت 1
  دریافت
12:07
پرورش ماهی غزل آلا / قسمت 2
  دریافت
15:00
پرورش ماهی غزل آلا / قسمت 3
  دریافت
13:01
پرورش ماهی غزل آلا / قسمت 4نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
براي ديدن طرح درس حرفه و فن - پايه دوم، سال تحصیلی 88-89 آقاي بحري  اينجا را كليك كنيد .
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
تصویر


اطلاعات اوليه

رايج‌ترين ماده اي که از آن ، به عنوان سفيد کننده استفاده مي‌شود، آب ژاول است. ماده اصلي و موثر در آب ژاول ، هيپوکلريت سديم (NaOCl) است. هيپوکلريت سديم ، ترکيبي فوق‌العاده قوي است که درصد خيلي کمي از آن (5 درصد) را در آب حل مي‌کنند و با نام‌هاي مختلف و به عنوان سفيد کننده به بازار عرضه مي‌کنند. بنابراين سفيد کننده‌ها و آب ژاول ، همان محلول 5 درصد هيپوکلريت سديم هستند.

مزيت آب ژاول اين است که خاصيت ضدعفوني کننده نيز دارد، زيرا يک سفيدکننده کلردار است. افزودن مقدار کمي پربورات به آب ژاول ، قدرت سفيدکنندگي آن را افزايش مي‌دهد. البته بايد توجه داشت که محلول هيپوکلريت سديم ، ناپايدار است و در مجاورت نور و گرما ، يون -OCl تجزيه شده، اکسيژن آزاد مي‌کند و در نتيجه از شدت عمل آن کاسته مي‌شود. لذا بايذ آن را در ظروف مات و نيز دور از گرما نگهداري کرد. همچنين بهتر است محلول‌هاي تازه استفاده شود، زيرا بهر حال در اثر ماندن بسادگي تجزيه مي‌شود.


NaOCl ----> NaCl + O2


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

بنام خدا                       

نمونه سؤالات حرفه و فن سوم راهنمايي(كتاب سال 87)

دانش آموزان عزيز سؤالات زير قسمتهايي از مطالب مهم حرفه و فن پايه سوم مي باشد كه جهت آمادگي هر چه بيشتر شما عزيزان تهيه شده است.بديهي

است جهت گرفتن نمره امتحاني خوب حتما متن كتاب حرفه را كامل بخوانيد.اميدوارم در بالا بردن نمره شمامؤثر باشد. هميشه موفق و پيروز باشيد.

توجه: به علت محدويت، جا براي جواب  سوالات در نظر گرفته نشده لطفا جوابها را در دفترچه خود بنويسيد

واحد1(75/.نمره در امتحان نهايي)صفحه اول

1- مراحل تفكر در حل مشكلات را به ترتيب نام ببريد.

2 - يكي از راههاي پرورش……………و………………. شركت در كارها و بحثهاي گروهي است

3 – دو اصل مهم بهداشتي در انتخاب مواد محصولات فناوري كدامند؟

4 – بروشور يا راهنماي محصولات  چه نكاتي را آموزش مي دهد؟  5 – ارزيابي در فناوري چيست؟

6 – توجه به زيبايي محصول شامل دو بخش است نام ببريد. 7 – بسته بندي محصولات بايد به گونه اي باشد تا علاوه بر حفظ محصول موجب.................شود.. 7 - تعريف سيستم فرعي.   8  - سيستم هاي فرعي دوچرخه همراه با مثال و سيستم هاي فرعي چرخ خياطي همراه با مثال.

9- براي توليد محصولات فناوري بايد....................و.....................و...........................داشته باشيم.

واحد2(5/  نمره در امتحان نهايي)

1 - كليد تبديل داراي…………اتصال مشترك و…………..اتصال غير مشترك مي باشد

2 - دو قسمت اصلي موتورهاي الكتريكي را نام ببريد 3- تعريف جاروبك .4 -  اجزاي موتور الكتريكي با وظيفه هركدام.

5- واحد اندازه گيري مقاومت الكتريكي………….نام دارد .7 - انواع مالتي را نام ببريد 8 –مالتي متر ديجيتال كميت هاي الكتريكي را به صورت………… نشان مي دهد.9 – تعريف سلف.10 – كاربرد سلف (3مورد) 11- براي تقويت سلف حلقه هاي سيم را روي…………مي پيچند.

12- قبل از ترانزيستور از………..استفاده مي شد.13-عمل ترانزيستور شبيه به………………………..است. 14- وظيفه مالتي متر را بنويسيد.

15- انواع كميت هاي الكتريكي را نام ببريد. 16- جسمي كه جريان الكتريكي را آسانتر عبور مي دهد داراي مقاومت ....................است.

 

واحد3 (75/. نمره در امتحان نهايي)

1-تعريف ميكرب 2 – تعريف واكسن 3- راه انتقال ايدز شبيه به بيماري………است4- هفت بيماري كودكان كه با واكسيناسيون پيشگيري ميشوند.

5- عوارض كودكي كه واكسينه نشده باشد 6- تعريف رشد و تكامل.7 – رشد و تكامل به دو عامل…………و………….بستگي دارد.

8- در صورت كامل نبودن واكسيناسيون مادربه او واكسن……….ميزنند.9-از…..ماهگي كودك به غذاي كمكي نياز دارد.10-بعد از…..سالگي مسواك زدن كودك لازم است.11- تب شديد موجب تشنج كودك و…………….ميشود.12-پاشويه كودك يعني چه؟.

13-دماي محل استراحت بيمار.............درجه سانتيگراد است 14-چه تغييراتي از بيمار را بايد به پزشك گزارش داد؟15- علائم حياتي بدن را نام ببريد.(مهم) 16- چرا كودكي كه استفراغ مي كند را بايد به پهلو بخوابانيم؟17- رشد و تكامل كودك از................تا.................بسيار سريع است.

18- رشد و تكامل كودك از دوره ‌ي.......................آغاز مي شود. و به دو عامل......................و................................بستگي دارد.19- بيماري ...............در حال نابودي است و بيماري .................نابود شده و بيماري ..................درمان قطعي ندارد. 20- بيماري ايدر چگونه قابل پيشگيري است؟

واحد4 (25/. نمره در امتحان)

1-    در كارخانه كاغذ سازي تنه درخت را به قطعات كوچك و نازكي به نام………تبديل مي كنند.2- صفحات چوب-سيمان را مي توان به وسيله……يا با…………تغيير داد.3-قارچها رنگ طبيعي چوب را به رنگ…يا……در مي آ ورند.4……-.باعث ايجاد تونل ودالان در چوب مي شوند.5- چهار دسته‌ي عوامل تخريب كننده‌ي چوب را بنويسيد. 6- از در هم رفتن ..................................و بعد پرس آنها كاغذ به وجود مي آيد.

  7- سوزني برگان به جهت داشتن ........................براي كاغذ سازي مناسب ترند .8- كارخانه نيشكر هفت تپه از .........................براي كاغذ سازي استفاده ميكنند. 9-  كارخانجات كاغذ سازي گيلان و مازندران از چوب پهن برگان مانند.........و.............استفاده مي كنند.10- دو مورد ار كاربرد MDF را بنويسيد

11- براي ساخت MDF بر خلاف كاغذ سازي از ..................استفاده نمي شود.12- تخته MDF داراي ضخامت هاي ..........تا..........ميلي متر و جرم مخصوص آن ها از .........تا................گرم به سانتيمتر است. 12- صفحات عايق به عنوان عايق .............و..............و...............در بسياري از مكان ها استفاده مي شود.

13- براي مبارزه با قارچها ي چوب در تيرهاي برق و تراورس از ماده اي به نام ...............استفاده مي شود. 14- سه روش مبارزه با قارچهارا بنويسيد؟ج

سمپاشي پس از قطع درختان – قطع درختان پير تر- رنگ كردن چوب هاي بريده شده

 

واحد5 (75/. نمره براي امتحان)

1-      بخش هاي اصلي خودرو را نام ببريد همراه باتعريف.2 – كار موتور تبديل انرژي شيميايي بنزين به انرژي……….وسپس انرژي………است.

2-      وظيفه سيستم تعليق اتومبيل وتعداد نوسانات اين سيستم در هر دقيقه؟3- دينام نيروي مكانيكي را از ……..مي گيرد و به الكتريكي تبديل ميكند.

4-باتري اتومبيل انرژي الكتريكي را به صورت انرژي……….ذخيره ميكند.5- نيروي موتور ازطريق مجموعه ……….به چرخها مي رسد.

6-قدرت ترمز در اثر افزايش………..و تاثير آ ن بر …………..ايجاد مي شود.7- فرمان ها ممكن است ……….يا………….باشد.

8- وظيفه‌ي لاستيك اتومبيل چيست؟.9- هدايت چرخ هاي جلوي خودرو  از طريق ..................و..........................انجام مي گيرد.

10- مغزي شير دنباله كوتاه از چه قسمتهايي تشكيل شده است؟ 11-شير آلات بهداشتي چه كاري انجام مي دهند؟

12- سوخت خودرو ممكن است ............يا..............يا ................باشد. 13- وظيفه‌ي سيستم انتقال قدرت اتومبيل چيست؟ 14- اجزاي سيستم  انتقال قدرت را بنويسيد. 15- وظيفه‌ي كلاچ چيست؟ 16- دبفرانسيل حركت را از جعبه دنده به ................. منتقل مي كند. 16- وظيفه‌ي باتري اتومبيل چيست؟

واحد6 (5/. نمره براي امتحان)

1- دانش آموزان مي توانند با …………..و………………. از حوادث ساختماني جلوگيري كنند.2     - وظيفه كلاف يا شناژ چيست؟

3-      خطرات ناشي از رعايت نكردن نكات ايمني در ساختمان سازي براي شهروندان را نام ببريد. (هرسه مورد با راه هاي جلوگيري از اين خطرات)

4-       انواع كلاف…….و…. ميباشد. 5- تعريف ماكت. 6 – كاربرد ماكت. 7-اگر ماكت شما از يونوليت و فوم است ازچسب………استفاده كنيد.

8-      بعضي از پل ها حالت…………و برخي …………شكل اند9- خاكريزي و خاكبرداري را تعريف كنيد10- كنترل ساخت وساز ها  از دو نظر حائز اهميت است آن دو كدامند؟ 11- وظايف شهرداري ها را بنويسيد. 12- راه نبايد ...........يا............داشته باشد.

 13- خاكبرداري و خاكريزي را تعريف كنيد

واحد 7 (5/1.نمره در امتحان نهايي)

1 –غذاي مناسب بايد سالم ، ..........و .............. باشد..2-  ماده مغذي را تعريف كنيد. 3-شش گروه مواد غذايي را نام ببريد.

4-هر فرد به چند وعده غذايي نياز دارد؟5- نوجوانان به دليل…………،………و……به انرژي بيشتري نياز دارند.

5- عادات بد غذايي در كودكي زمينه را براي بيماريهاي دوران بزرگسالي مانند……..و………و……فراهم ميكند6- تعريف لكه.

7- خلاصه اي از طرز پاك كردن لكه ها      لكه شمع ( ابتدا آب جوش+مواد پاك كننده سپس بنزین سفید)            

لكه جوهر روي پارچه سفيد  (  آب ژاول )      لكه جوهر روي پارچه رنگي  (  جوهر ليمو )       لكه لاك ناخن (  استون بعد امونياك و الكل )

لكه آدامس  (  مالیدن  يخ  )      لكه چاي و قهوه (   پرتاب آب جوش از فاصله زياد  بعد محلول گليسرين گرم )   لكه خون ( آب سرد بعد آمونياك )

8- هنگام آب كشي لباس پشمي كمي……..يا……بريزيد تا حالت نمدي نگيرد.9- جرا پارچه پشمي را نبايد در مقابل نور خورشيد قرار داد؟

10- از اتو كردن لباس بافتني خودداري كنيد زيرا باعث……………لباس مي شود.11-- لباس هاي بافتني را نبايد پس از شستشو………..كرد.

12- مصرف مواد غذايي ...................بايد بسيار كم و محدود باشد. 13- ميزان غذاي موردنياز در دوره هاي مختلف زندگي چگونه است؟

دوران كودكي و نوجواني(          )  هنگام فعاليتهاي شديد جسماني(          )    دوران پيري و ميان سالي (                )

14- چنانچه مواد غذايي كم و يا زياد به بدن برسد چه مشكلاتي به وجود مي آيد؟ 15- مادران در دوران بار داري و شيردهي بايد از مواد غذايي........... و.................بيشتر اسبفاده كننند. 16چند نكته‌ي ضروري هنگام غذا خوردن را بنويسيد. 17- قبل از پاك كردن لكه بايد .........و........پارچه شناسايي شود.

واحد8(3نمره در امتحان نهايي)

1-تفاوت اساسي بين درختان و ساير گياهان چيست؟2-دخالت انسان روي درختان ميوه به صورت………….و…………..صورت مي گيرد(2مورد)

3-شكل انواع تاج درختان را نام ببريد 4- متداول ترين روش تكثير گياهان…………………….است.5- انواع روش هاي تكثير درختان را نام ببريد.

6-تعريف جنگل طبيعي و مصنوعي 7-در آبياري ..............مقدار آب به هدر رفته زياد است.8-چه عواملي در احداث باغ تاثير جدي دارد؟2مورد

9-فاصله درختان در باغ به……………………بستگي دارد.10-تعريف طرح هاي كاشت درختان وانواع طرح هاي كاشت درختان را نام ببريد.

11-هرس درختان را تعريف كنيد.12-مقدار نفوذ آب و ……….به نوع و جنس خاك بستگي دارد.13- انواع آبياري را نام ببريد.

15- متداولترين روش آبياري ……….نام دارد .16-عمليات داشت را تعريف كنيد و چند مثال بزنيد.

17- از شبكه آبياري تحت فشار علاوه بر آبياري و صرفه جويي براي دادن…………………….به درختان نيز استفاده ميشود.

18 – زمان هرس درختان…….از بيدار شدن آنها از خواب زمستانه است.19- دماي هرس نبايد ار………درجه سانتيگراد كمتر باشد.

19- از زنبور عسل محصولات ديگري مانند…………………..به دست مي آيد20- در تغذيه طبيعي زنبور عسل از ……………استفاده ميشود.

21- در تغذيه مصنوعي زنبور عسل از………………..استفاده مي شود.22-نسبت آب وشكر در تغذيه زنبورها در بهار و زمستان چقدر است؟

23-شربت تشويقي چيست؟24-با .….موجب جمع تر شدن زنبوران شد.25-زنبوران به سرعت بيمار ميشوند زير ا به صورت……زندگي مي كنند.

 

 

 

26– چهار مرحله دوران زندگي كرم ابريشم رابه ترتيب نام ببريد.27-محل پرورش كرم هاي بالغ ابريشم…….نام دارد.

28-موارد استفاده از كرم ابريشم چست؟

29- براي تغذيه كرم ابريشم از……….استفاده ميشود.30-آبزيان جانوري به دو گروه……..و……….تقسيم ميشوند31-تعريف آبزيان

32-يكي از عوامل مهم براي ادامه زندگي و رشد ماهيان……است. 33-ماهيهاي گرمابي و سردابي را تعريف كنيد با مثال ودر جه حرارت محيط آب

34-براي  دو نوع غذاي ماهي (تركيبي و زنده )مثال بزيند35-براي آماده سازي استخر ماهي جه كارهايي بايد كرد؟

36-بهداشت ماهي ها  چه مشكلاتي دارد

37- روش نگهداري غدا را تعريف كنيد(بطور كلي)38-دلايل نگهداري مواد غذايي چيست؟39- مارمالاد چيست؟

40-دو روش خشك كردن ميوه و سبزي؟ 41- مزاياي نگهداري مواد غذايي به وسيله سرما را بنويسيد(2مورد)

42-سه روش انجماد مواد غذايي را نام ببري؟43- اساس خشك كردن ميوه وسبزي چيست

44-بسته بندي محصولات بايدكم ترين ضرر را به………….برساند.45- چها رعلل خشك كردن ميوه وسبزي را بنويسيد

46- گل برخري از درختان مانند ..........و.................... پرچم و مادگي ندارد. 47- درختاني كه گل آنها ............دارد درختان ماده و اگر................داشته باشد درختان نر مي گويند. 48- درختان دوپايه را تعريف كنيد. 49- يكي از شيوه هاي طبقه بندي درختان بر اساس ..........................مي باشد.

50- درختان مناطق گرمسيري مانند....................... درختان مناطق نيمه گرمسيري مانند .....................درختان مناطق سرد سيري مانند......................و درختان مناطق كويري مانند .....................را مي توان نام برد.

 

 

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
 
آموزش برق به زبان ساده

بین الكترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد كه ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالكتریكی را مطرح كرده كه برای الكترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

● الکترون چیست؟
الكترون معنای یونانی كهربا است كهربا ماده ای است كه در مالش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های كوچك كاه را جذب می كنداین ربایش بعلت نیرویی مرموز اتفاق می افتد كه یونانیان آن را الكتریسیته ...ادامه مطلبادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
تکنولوژی(فناوری) فکر در قرآن کریم
سؤال: چگونه حضرت ابراهيم(عليه السلام) بر توحيد استدلال كرد؟ جواب: پاسخ اين سؤال در آيات 76ـ79 سوره «انعام» آمده است. خداى متعال در اين آيات استدلال حضرت ابراهيم (عليه السلام) از افول و غروب ستاره و خورشيد، بر عدم الوهيت آنها را بيان مى كند. نخست مى گويد: «هنگامى كه پرده تاريك شب جهان را در زير پوشش خود قرار داد، ستاره اى در برابر ديدگان او خودنمائى كرد، ابراهيم صدا زد اين خداى من است؟! اما به هنگامى كه غروب كرد با قاطعيت تمام گفت: من هيچ گاه غروب كنندگان را دوست نمى دارم» (فَلَمّا جَنَّ عَلَيْهِ اللَّيْلُ رَأى كَوْكَباً قالَ هذا رَبِّي فَلَمّا أَفَلَ قالَ لا أُحِبُّ الآفِلينَ) و آنها را شايسته عبوديت و ربوبيت نمى دانم. در آيه بعد اضافه مى كند: ابراهيم(عليه السلام) بار ديگر چشم بر صفحه آسمان دوخت، اين بار قرص سيمگون ماه با فروغ و درخشش دلپذير خود بر صفحه آسمان ظاهر شده بود «پس هنگامى كه ماه را ديد صدا زد اين است پروردگار من؟ اما سرانجام كه ماه به سرنوشت همان ستاره گرفتار شد و چهره خود را در پرده افق كشيد، ابراهيم(عليه السلام)جستجوگر گفت: اگر پروردگار من مرا به سوى خود رهنمون نشود، در صف گمراهان قرار خواهم گرفت»! (فَلَمّا رَأَى الْقَمَرَ بازِغاً قالَ هذا رَبِّي فَلَمّا أَفَلَ قالَ لَئِنْ لَمْ يَهْدِني رَبِّي لاَ َكُونَنَّ مِنَ الْقَوْمِ الضّالِّينَ). سومين آيه وضعى را بازگو مى كند كه شب به پايان رسيده و پرده هاى تاريك خود را جمع كرده و از صحنه آسمان مى گريخت، و خورشيد از افق مشرق سر برآورده و نور زيبا و لطيف خود را همچون يك پارچه زربفت بر كوه و دشت و بيابان مى گسترد، «همين كه چشم حقيقت بين ابراهيم بر نور خيره كننده آن افتاد صدا زد خداى من اين است؟! اين كه از همه بزرگ تر و پرفروغ تر است!، اما با غروب آفتاب و فرو رفتن قرص خورشيد در دهان هيولاى شب، ابراهيم آخرين سخن خويش را ادا كرده، گفت: اى جمعيت! من از همه اين معبودهاى ساختگى كه شريك خدا قرار داده ايد بيزارم» (فَلَمّا رَأَى الشَّمْسَ بازِغَةً قالَ هذا رَبِّي هذا أَكْبَرُ فَلَمّا أَفَلَتْ قالَ يا قَوْمِ إِنِّي بَريءٌ مِمّا تُشْرِكُونَ). و در صدد برآمد آخرين ضربه خود را بر افكار بت پرستان وارد كند، گفت: اى مردم! اكنون كه فهميدم در ماوراى اين مخلوقات متغير و محدود و اسير چنگال قوانين طبيعت، خدائى است قادر و حاكم بر نظام كاينات «من روى خود را به سوى آن كسى مى كنم كه آسمان ها و زمين را آفريد و در اين عقيده خود كمترين شرك راه نمى دهم، من موحّد خالصم و از مشركان نيستم» (إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّماواتِ وَ الأَرْضَ حَنيفاً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ).  تفسیر نمونه، جلد 5، صفحه 384.   
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
خازن

خازن (1)
«خازن» شبيه باطري كوچكي است. اگرچه خازن‌ها كاملا با باطري كار مي‌كنند و عملكرد متفاوتي دارند، هر دو انرژي الكتريكي را ذخيره مي‌كنند.

داخل باطري، كنش‌هاي شيميايي الكترون‌هايي توليد مي‌كند كه يك ترمينال دارد و الكترون‌ها را در ترمينال ديگر جذب مي‌كند.

يك خازن بسيار ساده‌تر از باطري است چراكه الكترون‌هاي جديدي توليد مي‌شود (فقط آن را ذخيره مي‌كند).

داخل «خازن» ترمينال‌ها به دو صفحه‌ي فلزي جداي از هم (به‌وسيله‌ي ماده‌ي نارسانا يا دي‌الكتريك) متصل است. شما مي‌توانيد به‌راحتي از دو فويل آلومينيمي و يك تكه كاغذ، «خازن» بسازيد. به‌تجربه اين نوع «خازن» چندان خوب از آب در نمي‌آيد ولي كار مي‌كند.

به‌صورت نظري دي‌الكتريك مي‌تواند هر ماده‌ي نارسانايي باشد. با اين حال مواد خاصي مانند «ميكا»، «سراميك»، «سلولوز»،‌ «چيني»، «پلي‌استر»، «تفلن»، و حتي هوا در خازن‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. دي‌الكتريك تعيين مي‌كند چه نوع خازني بايد داشته باشيم تا بهترين كاركرد را براي ما داشته باشد.

بسته به اندازه و نوع دي الكتريك، خازن‌ها را مي‌توان براي فركانس‌هاي بالاتر در ولتاژهاي بالا نيز مورد استفاده داد. خازن‌ها را براي هر هدف خاصي از خازن پلاستيكي كوچك در «ماشين حساب» گرفته تا ابرخازن‌ها در اتوبوس‌هاي بين شهري ساخت.

«ناسا» از خازن‌هاي شيشه‌اي براي كمك به برقراري مدار در شاتل‌هاي فضايي و نيز مدارگردها (مانند: ماهواره‌هاي مخابراتي و علمي) استفاده مي‌كند. اين‌جا نوع خازن همراه با طريقه‌ي كاركردها را شرح مي‌دهيم.

- هوا
اغلب در مدار‌هاي تقويتي راديويي استفاده مي‌شود.

- پلي‌استر
مدار‌هاي زمان‌سنج مانند: ساعت‌ها، زنگ‌ها و شمارشگرها.
شيشه
براي ولتاژهاي بالا استفاده مي‌شود.

- سراميك
در فركانس‌هاي بالا مانند: آنتن‌ها،‌ پرتور ايكس و ماشين‌هاي «ام آر آي»
(MRI) (Magnetic Resonance Imaging)

- ابرخازن‌ها
كليدهاي برق و ماشين‌هاي هيبريدي.مدار خازن
در يك مدار الكترونيكي خازن را به‌صورت ذيل نشان مي‌دهيم.

شكل 1 - نماد يك خازن در مدار.


وقتي خازن را به باطري وصل مي‌كنيم، اين اتفاق مي‌افتد:

شكل 2 - مدار باطري - خازن.


- صفحه‌اي در خازن كه به ترمينال منفي باطري وصل مي‌شود به باطري اجازه مي‌دهد كه الكترون‌ توليد كند.

- صفحه‌ي خازن كه به ترمينال مثبت باطري وصل است الكترون‌ها را از دست مي‌دهد.


وقتي خازني شارژ شده است، ولتاژ آن با باطري يكي مي‌شود (5/1 ولت در باطري به اين معني است كه خازن 5/1 ولت است). در خازن‌هاي كوچك توان ذخيره‌سازي نيز كم است. ولي خازن‌هاي بزرگ مي‌‌توانند مقدار كمي بار را نيز ذخيره ‌كنند.

شما مي‌توانيد خازن‌هايي به بزرگي جوش شيرين (كربنات سديم) داشته باشيد كه براي چند دقيقه مي‌تواند بار نسبتا زيادي از نور لامپ را به نسبت اندازه‌اش نگه‌دارد.

حتي در طبيعت هم مي‌توان خازن‌هايي يافت؛ به‌عنوان مثال مي‌توانيم به رعد و برق اشاره كنيم. در يك صفحه (از خازن)، «ابر» قرار دارد. صفحه‌ي ديگر (خازن) «زمين» است و رعد وبرق «باري» است كه بين اين صفحه‌ها رد و بدل مي‌شود.

دقيقا در خازن‌هاي بزرگ مي‌توان مقدار زيادي بار را ذخيره كرد!

به شكل دقت كنيد:

شكل 3 - مدار باطري - خازن - لامپ (مقاومت).


اين‌جا شما يك باطري در اختيار داريد، يك لامپ و يك خازن. اگر «خازن» به اندازه‌ي كافي بزرگ (داراي ظرفيت بالا) باشد، وقتي باطري به مدار وصل مي‌شود، چيزي كه مورد توجه شما قرار مي‌گيرد، لامپ با عبور جريان از باطري به‌خازن براي شارژ آن، روشن خواهد شد.

لامپ آرام آرام ضعيف‌تر شده و بالاخره با شارژ شدن باطري خاموش مي‌شود. حالا اگر باطري را برداريد و به جاي آن يك سيم قرار دهيد، جريان ار يك صفحه‌ي خازن به صفحه‌ي ديگر مي‌رود. لامپ ابتدا روشن مي‌شود، سپس با دشارژ شدن خازن خاموش خواهد شد.

مانند يك برج آبي
يك راه براي به تصوير كشيدن عملكرد خازن تصور آن بدين صورت است كه برج آبي لوله‌اي را نگه داشته است. يك برج آبي، فشار آب را وقتي ثايت نگه‌مي‌دارد كه پمپ‌آب، آب بيش‌تري نسبت به نياز يك شهر فراهم مي‌كند. آن‌گاه در زماني كه اين مقدار زياد مي‌شود،‌ آب وارد شده - براي اين‌كه فشار بالاتر برود - جريان مي‌يابد. يك خازن هم الكترون‌ها را به همين طريق مي‌تواند افزايش دهد.

منبع:دانشنامه رشد
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

 
فایل های ضمیمه :

صفحه اول نمونه سوال درس حرفه وفن 
سال سوم راهنمایی
امتحان نهایی
تاریخ برگزاری :20/3/1388

صفحه اول نمونه سوال درس حرفه وفن
سال سوم راهنمایی
امتحان نهایی
تاریخ برگزاری :20/3/1388

صفحه دوم نمونه سوال درس حرفه وفن 
سال سوم راهنمایی
امتحان نهایی
تاریخ برگزاری :20/3/1388

صفحه دوم نمونه سوال درس حرفه وفن
سال سوم راهنمایی
امتحان نهایی
تاریخ برگزاری :20/3/1388

پاسخنامه 
درس حرفه و فن 
سال سوم راهنمایی( امتحان نهایی )
تاریخ برگزاری : 20/3/1388

پاسخنامه
درس حرفه و فن
سال سوم راهنمایی( امتحان نهایی )
تاریخ برگزاری : 20/3/1388

 

 

 

فایل های ضمیمه :

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن 
خرداد 1386

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن
خرداد 1386

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن 
خرداد 1387

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن
خرداد 1387

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن 
شهریور 1387

سوال امتحان نهایی سال سوم راهنمایی
درس حرفه و فن
شهریور 1387

فایل های ضمیمه :

سوال درس حرفه وفن سال سوم راهنمایی
کنکور آزمایشی شماره 3
تاریخ برگزاری : 11/12/87

سوال درس حرفه وفن سال سوم راهنمایی
کنکور آزمایشی شماره 3
تاریخ برگزاری : 11/12/87

 

صفحه یازدهم پاسخنامه آزمون جامع شماره  2 سوم راهنمایی
درس حرفه و فن وجغرافی

صفحه یازدهم پاسخنامه آزمون جامع شماره 2 سوم راهنمایی

جهت Download فایل ها که به صورت فایل PDF هستند، بر روی هر یک از فایل های ضمیمه، کلیک راست کنید. سپس گزینه Save target as... را انتخاب نمایید تا فایل Download شود.

فایل های ضمیمه :

نمونه سوالات امتحان نهایی درس حرفه و فن پایه سوم راهنمایی سالهای 1384 الی 1386

نمونه سوالات امتحان نهایی درس حرفه و فن پایه سوم راهنمایی سالهای 1384 الی 1386

شامل 4 صفحه نمونه سوالات امتحانات نهایی و نیم سال دوم پایه سوم راهنمایی درس حرفه و فن .

نمونه سوالات امتحان نهایی درس حرفه و فن پایه سوم راهنمایی سالهای 1384 تا 1386

نمونه سوالات امتحان نهایی درس حرفه و فن پایه سوم راهنمایی سالهای 1384 تا 1386

شامل 4 صفحه نمونه سوالات امتحانات نهایی و نیم سال دوم پایه سوم راهنمایی درس حرفه و فن

منبع: مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

تست I Q

چند معمای جالب و میزان آی کیوی شما !

باید پس از خواندن سوال در عرض فقط 5 ثانیه به آن جواب درست را بدهید. در پایان تعداد پاسخ های درست شما ضرب در 10 می شود و میزان آی کیو شما را نشان می دهد.

سوال ها :

1 - بعضی از ماهها 30 روز دارند بعضی 31 روز چند ماه 29 روز دارد؟

2 - اگر دکتر به شما 3 قرص بدهد و بگوید هر نیم ساعت 1 قرص بخور چقدر طول می کشد تا تمام قرص ها خورده شود؟

3 - من ساعت 8 شب به رختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که ساعت 9 صبح زنگ بزند وقتی با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم چند ساعت خوابیده بودم؟

4 - عدد 30 را به نیم تقسیم کنید و عدد 10 را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می آید؟

5 - مزرعه داری 17 گوسفند زنده داشت. تمام گوسفندهایش به جز 9 تا مردند چند گوسفند زنده برایش باقی مانده است؟

6 - اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد شوید که در آن یک بخاری نفتی یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدام یک را روشن می کنید؟

7 - فردی خانه ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد. خرسی بزرگ به این خانه نزدیک می شود این خرس چه رنگی است؟

8 - فرض کنید در یک مسابقه دوی سرعت شرکت کرده اید. شما از نفر دوم سبقت می گیرید حالا نفر چندم هستید؟

9 - اگر شما توی همون مسابقه از نفر آخر سبقت بگیرید، نفر چندم خواهید شد ؟

10 - عدد 1000 رو فرض کنید. 40 رو به اون اضافه کنید. حاصل رو با یک 1000 دیگه جمع کنید. عدد 30 رو به جواب اضافه کنید. با یک هزار دیگه جمع کنید. حالا 20 تا دیگه به حاصل جمع، اضافه کنید. 1000 تای دیگه جمع کنید و نهایتاً 10 تا دیگه به حاصل اضافه کنید. حاصل جمع بالا چنده؟ ریاضیات فریبنده ! این سوأل رو فقط ذهنی حل کنید. (از قلم و کاغذ و ماشین حساب استفاده نکنید !)
برای مشاهده جواب ها ادامه مطلب را کلیک کنید

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

منبت كاري

مقدمه

هنرهاي سنتي ايران، هنرهاي اصيل مردمي هستند. هنرهايي كه از فطرت پاك مردم نشأت مي گيرند. اين هنرها از ديرباز در تمام شئون زندگي مردم رسوخ كرده و به صورت جزئي تفكيك ناپذير درآمده اند. رحل قرآن، منبر مسجد، تنگ گلاب و فرشي كه به عنوان زيرانداز به كار مي رود، همه و همه نشان از پيوند هميشگي هنر و آيين، آداب و زندگي مردم دارد.
طوفان حوادث دوران، نتوانسته صخره پرصلابت هنر ايران را فرسايش و تغيير دهد. هنر گذشته‌ي ايران، بسان صدفي است كه موج بلند و شكوفاي اسلام، آن را صيقل داده و به گوهري ناب تبديل كرده و به ساحل سرزمين‌هاي مختلف افكنده است. شايد اغراق نباشد اگر بگوييم، بررسي و شناخت هنرهاي سنتي ايران، مقدمه اي بر شناخت هنر جهان مي باشد.
اين هنرها، از گذشتة دور تاكنون، بدون تغييرات زياد، باقي مانده‌اند و اگر به آنها توجه نشود رفته رفته به بوتة فراموشي سپرده خواهند شد. از اين رو، سعي بر آن بوده، تا گامي هرچند لرزان در جهت شناساندن هنرهاي سنتي ايران و نحوة اجراي آنها كه در كتاب حرفه و فن به آنها اشاره شده برداشته شود.

سابقة تاريخي منبت كاري

واژة «منبت» به معناي كنده كاري روي چوب است، كه سابقه اي ديرينه دارد. شايد بتوان آغاز تاريخ منبت كاري را زماني دانست كه انسان نخستين با ابزاري برنده، چوبي را تراشيده است.
منبت كاري روي چوب از قديم در ايران مرسوم بوده است.
در كشور ما آثاري از منبت كاري هاي نسبتاً قديمي به جاي مانده كه بر روي درب مقبره هاي ائمه اطهار (ع) و نيز منبرها انجام شده است. دليل سالم ماندن اين آثار، هم احترام مذهبي مردم به اين اماكن و هم بيدزدايي آنهاست. پاره اي از اين آثار 900 تا 1000 سال قدمت دارند.

مواد و مصالح منبت كاري
مهمترين ماده اي كه روي آن منبت كاري مي كنند چوب است. اين چوب بايد محكم و بدون گره باشد. براي اين منظور از چوب‌هاي آبنوس، فوفل، بقم، شمشاد، عناب ... و گردو استفاده مي كنند. البته آبنوس و بقم چون هم محكمتر و هم چربتر هستند دوام بيشتري دارند؛ اما در ايران به خاطر فراواني چوب گردو اكثراً از اين چوب استفاده مي شود. از ديگر مصالح منبت كاري مي توان از «عاج» «صدف» و «استخوان» نام برد.
وسايل و ابزار منبت كاري

مغار

وسيله اي است براي تراشيدن چوب و اندازه هاي مختلفي دارد كه اين اندازه ها بر اساس پهناي مغار تعيين مي شود. در موقع كنده كاري بايد انحناي شيب دار مغار به سمت كار باشد. مغارها انواع گوناگون دارند.
چوب ساب
براي از ميان بردن پستي و بلندي هاي زمينه يا گرد كردن پايه‌هاي ميز و صندلي به كار مي رود و دو نوع دارد:
1ـ چوب ساب كج 2ـ چوب ساب راست
چكش يا تخماق
براي كوبيدن و ضربه زدن به انتهاي مغار به كار مي رود. جنس سر اين چكش در قديم از چوب بود ولي هم اكنون براي ساختن آن از پلاستيك فشرده استفاده مي كنند. پلاستيك فشرده سبب مي شود تا ضربات، صدا نداشته باشند و دستة مغار آسيب نبيند و ضمناً وزن مناسب چكش نيز، هنرمند منبت كار را خسته نكند.
روغن دان
جعبه اي است كه داخل آن پنبة آغشته به روغن خوراكي يا پارافين قرار دارد. نوك مغار حين تماس با پنبه چرب مي شود. بدين ترتيب موقع كنده كاري، مغار راحت جلو مي رود و براده را به شكلي ظريف بر مي دارد.


سنگ نفت
براي تيز كردن نوك مغار به كار مي رود. نوك مغار بايد هميشه تيز و صاف باشد، در غير اين صورت عمل دلخواه را انجام نمي دهد. يك طرف سنگ نفت زبرتر از طرف ديگر است. براي تيز كردن مغار، تيغه را اول با قسمت زبر و سپس با قسمت نرم تيز مي كنند: نوك بعضي مغارها آنقدر تيز است كه مي تواند موي دست را بتراشد. سنگ را در نفت مي گذارند تا هميشه نرم بماند و تيغه مغار را خراش ندهد. اگر سنگ در نفت نباشد خود نيز ناهمگون و سريع ساييده خواهد شد.
گيره
كار براي اجراي عمل منبت به گيره بسته مي شود. وجود گيره بسيار الزامي است، زيرا دست هاي هنرمند براي ايجاد خلاقيت بايد آزاد باشد.
روش كار منبت كاري
1.    ايجاد فرم اوليه: فرم لازم و اصلي براي شروع كار منبت توسط «نجار» فراهم مي شود.
2.    طرح: ممكن است طرح در ذهن هنرمند منبت كار وجود داشته باشد. در اين حالت وي مستقيماً آنچه را كه در ذهن دارد به سطح كار منتقل مي كند. در حالت ديگر طراح، طرح را بر روي كاغذ مي كشد و به هنرمند منبت كار مي دهد. اين طرح به سه روش بر سطح كار منتقل مي شود.
الف: فتوكپي طرح اوليه را روي چوب مي چسبانند.
ب: با قرار دادن «كاربن» در حد فاصل طرح و سطح كار، طرح بر روي كار منتقل مي گردد.
ج: كاغذي كه طرح روي آن كشيده شده به روغن آغشته مي شود. اين كاغذ را روي چوب مي گذارند و با مداد روي خطوط طرح مي كشند تا نقش طرح از طرف ديگر روي چوب منتقل گردد.
3.    نحوه منبت كاري: قطعة كار را به گيره مي بنديم. ابتدا با مغار شفره، خطوط محيطي طرح را مشخص مي سازيم و از زمينه جدا مي كنيم. سپس با مغار راست، زمينة كار را به نحوي پايين مي بريم كه سطوح گود شده در سراسر زمينه يكسان باشند. بعد با مغارهاي مختلف و با توجه به تناسب طرح از نظر انحنا، خطوط راست و منحني، گودي و برجستگي،‌ عمل منبت كاري را ادامه مي دهيم. در منبت كاري، با يك دست مغار و با دست ديگر چكش را نگاه مي داريم و بر حسب مقدار چوبي كه بايد برداشته شود، زواياي مختلفي به نوك مغار مي دهيم. براي بار برداري و كندن زمينه از ضربات چكش به دستة مغار استفاده مي كنيم و هنگام منبت كردن طرح اصلي، با هر دو دست مغار را مي گيريم. پس از پايان كار منبت كاري، سطوح كار با سنبادة بسيار نرم، صاف و صيقلي مي شود. در مرحلة بعد بدان روغن يا پلي استر مي زنيم تا چوب بر اثر مرور زمان ترك نخورد و در مقابل رطوبت مقاوم باشد.
يك كار منبت شدة خوب داراي اين خصوصيات مي باشد:
1-    يكپارچه، صاف و صيقلي است.
2-    كار منبت پيچيده و ظريف است.
3-    طرح آن از اصالت برخوردار بوده و تناسبات آن رعايت شده است.
معرق


معرق در اصل به تكه هاي ريز از كاشي اطلاق مي شود كه در كنار هم چيده مي شوند و فرم هاي مختلفي را تشكيل مي دهند. اين نوع كاشي براي تزيين داخل و خارج گنبدها و سر در مساجد به كار مي رفته است. ساخت معرق، پرزحمت و وقت گير است زيرا بريدن و ساييدن كاشي بسيار مشكل است. معرق كاري در قرن ششم هجري يعني در دورة سلجوقيان به سمت كمال رفت و متداول شد.

اما آنچه موردنظر بحث ماست معرق روي چوب است. معرق روي چوب عمري پنجاه ساله دارد و پديده اي تازه در ايران است. در اين شيوة تازه كه از منبت كاري جدا شده، طرح مورد نظر را روي چوب و به وسيلة مغار خالي مي كردند و به جاي آن تكه هايي به همان اندازه از چوب هاي مختلف يا عاج، جاگذاري مي نمودند.
پس از به وجود آمدن اره مويي هاي بسيار باريك، معرق روي چوب وارد مرحلة جديد گشت و هنري با ظرافت و اعجاب آور گرديد. در اين مرحله، بجاي آنكه بر روي چوب كنده كاري شود و نقوش مورد نظر در آن جاي گيرد؛ با قرار دادن قطعات مختلف از قبيل صدف، عاج، استخوان، فلز و چوب هاي مختلف رنگي در كنار يكديگر، معرق ايجاد مي شود.
در واقع معرق روي چوب را مي توان تابلو نقاشي‌اي دانست كه در آن بجاي رنگ، از چوب‌هاي مختلف رنگين و به جاي قلم مو، از ارة مويي استفاده مي شود.
ابزار كار معرق
كمان اره: كه ارة مويي به آن بسته مي شود و در حقيقت از ابزار اصلي ايجاد معرق است.
اره مويي چوب بر: كه تيغه‌اي برنده و بسيار ظريف است و دندانه‌هاي آن، دو به دو متمايل به چپ و راست مي باشند. اين نحوة ساخت باعث مي شود كه اره در چوب به راحتي برش ايجاد كند.
اره مويي فلزبر: كه دندانه هايش به رديف در كنار هم قرار گرفته اند. در معرق سازي از اين تيغه براي بريدن صدف استفاده مي شود. اره ها اندازه‌هاي مختلفي دارند كه نازكترين آنها ارة 8 صفر و درشت‌ترين آنها ارة شمارة 5 است.
ميزكار و تختة كوچكي به نام «پيشكار» به ابعاد 15×10 سانتيمتر، كه در جلوي آن شكافي به شكل «7» وجود دارد. پيشكار به لبة ميز كار كوبيده مي شود.
ميخ سايه: كه يك نوع ميخ كوتاه و ظريف است و براي نگاهداشتن قطعات قالب به كار مي رود.
تيزك: كه نوكي تيز دارد و براي برداشتن قطعات قالب به كار مي رود. جنس تيزك از فولاد است.
چكش و گازانبر.
مواد و مصالح معرق
1.    تخته سه‌لايي به ضخامت 3 ميليمتر براي چسباندن طرح بر روي آن به وسيلة چسب فوري.
2.    تخته سه لايي به ضخامت 18 ميليمتر، كه بدان «زيركار» مي گويند و قطعات معرق شده بر روي آن پرس يا چسبانده مي شود. ضخامت زياد اين تخته سه لايي از آن جهت است كه پس از روغنكاري و رنگ‌آميزي، به علت نيروي كششي رنگ خم نشود.
3.    چسب فوري براي چسباندن طرح بر روي تخته سه لايي و چسب نجاري براي چسباندن قطعات معرق شده بر سطح «زير كار».
4.    چوب هايي به رنگ‌ها و جنس‌هاي مختلف از قبيل چوب گردوي تيره و فوفل كه بيشتر براي زمينه به كار مي روند و چوب شمشاد، نارنج، بقم، سنجد، اقاقيا، عناب، افرا، كي كم، ...، و گلابي همچنين عاج، صدف، خاتم و شبه عاج كه يك نوع فيبر مخصوص است.
انواع معرق از نظر زمينه
معرق از نظر زمينه به دو دسته تقسيم مي شود:
1.    معرق زمينه رنگ: پس از اتمام كار، قطعات معرق شده بالاتر از سطح زير كار مي باشند؛ بنابر اين زمينه رنگ پلي استر مشكي پر مي شود تا همسطح نقوش معرق شده شود.
2.    معرق زمينه چوب: در اين نوع معرق، تمامي قطعات معرق در محل هاي خالي ايجاد شده روي زمينة چوب جاي داده مي شوند.
نحوة ايجاد معرق
معرق زمينه رنگ:
1.    طرح معرق توسط طراح روي كاغذ كشيده مي شود.
2.    طرح را به وسيلة چسب فوري روي تخته سه لايي به ضخامت 3 ميليمتر مي چسبانيم.
3.    با اره مويي سه لايي را به چند قطعه تقسيم مي كنيم. اين قطعات بايد به اندازه‌اي باشند كه هنگام بريدن انتهاي كمان اره به آنها گير نكند.
4.    قطعات تقسيم شده را در كنار يكديگر قرار داده، به وسيلة ميخ سنجاقي بر روي سطح «زير كار» ثابت مي كنيم.
5.    حال از پايين تابلو شروع به كار و هر قسمت از قطعات تقسيم شده را به قطعات كوچكتري تبديل مي كنيم.
6.    اكنون با اره مويي شروع به بريدن چوب مي كنيم. نحوة برش به اين ترتيب است كه اره مويي بايد مماس با محيط قالب حركت كند و به طور عمودي بالا و پايين رود تا كناره‌هاي تكة بريده شده، صاف درآيد.
7.    قطعات به دست آمده از مرحلة 6 را به وسيلة چسب نجاري بر روي «زير كار» مي چسبانيم. مجموعة اين اعمال تا پايان كار ادامه مي يابد.
8.    پس از اتمام كار، قطعات معرق شده برجسته تر از سطح «زير كار» مي باشند. بنابراين زمينه را با رنگ پلي استر مشكي پر مي كنيم تا همسطح سطوح معرق شده، شود.
معرق زمينه چوب:
مراحل 1 و 2 نظير مراحل معرق زمينه رنگ مي باشند.
3.    چوبي از جنس گردوي تيره يا فوفل به اندازة كادر طرح، تهيه مي كنيم. سپس طرحي را كه روي سه‌لايي چسبانده‌ايم، با ميخ سايه‌به‌ چوب زمينه متصل‌مي‌كنيم.
4.    در حد فاصل چوب زمينه و «زيركار» ورقه‌اي از نايلون قرار مي دهيم.
5.    كلية نقشه را با بريدن از زمينة كار جدا مي كنيم. سپس به وسيله گازانبر ميخ ها را مي كشيم تا تخته سه لايي از چوب زمينه جدا شود.
6.    در اين مرحله زمينة چوب و قالب به دست آمده از سه لايي را نگاه مي داريم و زمينة بريده شدة تخته سه لايي و قالب چوبي به دست آمده را دور مي اندازيم. بنابراين در اين مرحله، تابلويي داريم كه زمينة آن چوب و قالب آن طرح هاي روي تخته سه لايي است.
7.    اينك ازپايين‌تابلو شروع به كار مي‌كنيم. قالب‌ها را طبق سليقه برروي‌چوب‌هاي مختلف رنگين يا صدف يا عاج قرار داده و همانند مرحلة ششم از «معرق زمينه رنگ» شروع به برش مي كنيم.
8.    هر تكة معرق شده از مرحلة 7 را در شكاف مخصوص خود در چوب زمينه قرار مي دهيم و مي چسبانيم. نايلون مرحلة 4 %D

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |
(نمايش نقش سيم اتصال به زمين ارت)


وسايل مورد نياز :

يونوليت(آكاستيو)،قوطي پلاستيك،كليد يك پل روكار،سيم اتصال روكش دار،جعبه (ي تقسيم،ماكت ماشين لباسشويي ومولد(ترانس12ولت

هدفها:
شناخت بهتر نقش سيم اتصال به زمين در وسايل برقي
نمايش چاه اتصال به زمين
آگاه كردن دانش آموزان از خطر برق گرفتگي ناشي از تماس با وسايل برقي (ماشين لباسشويي)و

نحوه ي ساخت
صفحه اي مستطيل شكل از يونوليت آماده مي كنيم.
دو عدد قوطي در گوشه هاي صفحه به عنوان چاه اتصال زمين نصب مي كنيم.
ماكت ماشين لباسشويي ومولد را نيز روي صفحه قرار مي دهيم.
سيم كشي هاي لازم واتصال سيم زمين از ماشين لباسشويي به چاه واز چاه به مولد را انجام مي دهيم.
عروسك را كنار دستگاه لباسشويي مي گذاريم .اتصالات لازم را نيز برقرار مي كنيم.
داخل قوطي ها ،به ضخامت 1 سانتي متر نمك وزغال مي ريزيم ويك صفحه مسي روي اولين لايه آن مي گذاريم.

روش استفاده
ابتدا با روشن كردن كليد كنار ماكت مولد ،برق را به دستگاه مي رسانيم.در اين حال،دست عروسك را به ماشين لباسشويي تماس مي دهيم.لامپ بالاي سر عروسك روشن مي شود كه نشانگر برق گرفتگي عروسك است(اين در صورتي است كه كليد چاه اتصال زمين قطع باشد).در اين هنگام ،اگر كليد اتصال زمين نزديك چاه اتصال زمين ماشين لباسشويي را وصل كنيم،از برق گرفتگي عروسك جلوگيري مي كند،زيرا برق مسير كوتاه تر وكم مقاومت تر را انتخاب مي كند .يعني به جاي عبور از بدن عروسك ،از طريق سيم اتصال زمين منزل به چاه اتصال زمين نيروگاه مي رود،فيوز را قطع مي كند واز برق گرفتگي جلوگيري به عمل مي آورد.

منبع :مجله تكنولوژي آموزشي دوره 24-آذر 87

 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کار نخستین بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند. اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی متر می رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولید شود.

 

.امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شود هرسال60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود .این یک صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون کشاورز چینی کرم ابریشم پرورش می دهند .دردنیاانواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیردحتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دو لایه تولید می کنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجود دارند که محکمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم به یک کالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است.مراحل پرورش کرم ابریشم :


تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد. رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها از تخم تیره رنگ می شوند


کرم جوان :

کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.

کرم بالغ:

سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

عادت غذایی کرم ابریشم :

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است در اوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.بعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد. سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

تشکیل پیله:

ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس از جفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد که طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی

می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود. کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله
می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد. اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود  دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود . ازشفیره کرم ابریشم برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.

باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می آید.


در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه های بالغ فقط به اندازه مورد نیاز اجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می شوند برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود.

پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد.عمر پروانه بالغ مد ت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389 توسط هادي بحري |

پیش گفتار:

در زمانهای کهن این حشرات کوچک وعجیب که فقط درکلنی هایی زندگی می کنندوباقوانین پیچیده ای اداره می شوندوکارپربارآنها درتاریکی انجام می گیردتوجه بشرراجلب کردند.این تحقیق رابه این خاطرمی نویسیم که میل دارم تحقیقات سوءمطالعات خود را از زنبورها و نقش مهمی که آنها درزندگی انسانها بازی می کنند و منافع عظیمی که پرورش آنها در بردارد بدهم.

«انَ فی ذالِکَ لَایاتٍ لِقومٍ یَتَفَکَرونُ»«درکارزنبورعسل نشانه ای است ازوجودپروردگاربرای گروهی که می اندیشند.»آفریدگارشگفت انگیزترین جاندار: وخداوندبه زنبورعسل وحی کرد که درکوهها ودرختان وسقف های بلندمنزل گیرید .سپس ازمیوه های شیرین وشیرینی گلهای خوشبوبخورید وراه پروردگارتان رابه اطاعت بپویید.آنگاه ازدرون آنها شربتی شیرین به رنگ های گوناگون بیرون آید.که شفای مردن مااست.دراین کارنیزنشانه ای ازتوانایی پروردگاربرای اندیشیدن پیدااست.«سوره نحل،آیات 68 و 69 قرآن کریم» گیاه شناسان بیش ازدویست هزار گونه گیاه عالی وصدوبیست هزارگونه پست راطبقه بندی کرده اند،پرنده شناسان10000نوع پرنده را.جانورشناسان 60000نوع پستاندار میشناسند. ولی حشره شناسان بیشتراز1000000نوع حشره رانام گذاری کرده اند.بنابراین طبیعت درفراوانی زندگی حشره بطوراستثنایی فنی است.درسال1758گیاه شناس وپزشک مشهورسوئدی کارل سینه (carlinne)زنبورعسل را آپلیس میلفر (Aplis mllifera) یعنی «عسل زا» نامید.سه سال بعد هم پیشنهاد کرد که این زنبور آپلیس میفیکا (Aplis melifca) یعنی عسل ساز نامید. اولین نامگذاری او بطورگسترده ای تا امروز باقی مانده است. زنبوران عسل حشراتی اجتماعی هستندکه بصورت خانواده هایی بزرگ یاکلنی هایی درکندوهازندگی می کنند.

 

تاریخچه زنبورعسل ووضع امروزی آنها:

تاریخ آشنایی وفعالیت های انسان برای بهره برداری اززنبورعسل :

عسل خیلی بیش ازانسان درروی زمین بوجودآمده وزندگی می کرده است .اولین اثروجودی انسان درروی زمین که درکاوش های زمین شناسی تاکنون به دست آمده متعلق به6000000سال پیش استوحال آن که زنبورعسل حدود 150میلیون سال پیش وجودداشته ومشغول فعالیت وزادوولدبوده است .منتها درآن زمان فاقدیک زندگی اجتماعی بوده ومثل خیلی اززنبورهای غیرعسلی امروزی زندگی انفرادی داشته وهرزنبورلانه مخصوصی به خودراساخته ودرآن زندگی می کرده است .حدود 50 میلیون سال بعد که دوره رشد و تکثیر شدید گیاهان و گل دادن آنها شروع شد زنبورها ازحالت انفرادی خارج و زندگی اجتماعی را ترجیح دادند و جمعیتها را به وجود آوردند.

نزدیک به 25 میلیون سال پیش یعنی زمانی که کوههای پیرنه، آلپ، کارپات، قفقاز، البرز شاید همه حشرات از جمله زنبورعسل فرارسیده بود.

درمقایسه باسایرحشرات وحیوانات،زنبوران عسل دربین تمام ملل باستانی ازاحترام استثنایی برخورداربودندبسیاری ازاسطوره ها،افسانه ها،دراستان ها خرافات و افسانه های پریان را باعث شده اند.

در حدود 5000 سال قبل در مصر باستان یک زنبورعسل با سرخمیده و بالهای کاملا برافراشته سمبل مصر سفلی بود. مصریها برای اظهار اطاعت نسبت به فرعون برروی دادخواستهای خود تصویر یک زنبورعسل را به عنوان نشان وفاداری می کشیدند.

حضرت موسی (ع)درسال14409قبل از میلاد اسرائیلیها را به سرزمینی که در آن عسل و شیر جریان داشته برد .

 

تاریخچه زنبورداری درایران:

زنبورداری درایران هم حتما سابقه تاریخی داشته باشدچه کشوری باچنین فرهنگ کهن ودرخشانی نمی تواند ازوجودومنافع زنبورعسل بی اطلاع باشد. درروی یک کارد مفرغی که حدود 800 سال قبل ازمیلاد درلرستان ساخته شده شکل برجسته زنبورعسل دیده می شودپیداشدن این شیء مفرغی درلرستان معرف قدمت آشنایی ایرانی ها بااین حشره مفیداست.این کارددرموزه شهربروکسل نگهداری می شود.

 

نژادهای زنبورعسل:

مطالعه قشرهای مختلف زمین نشان می دهد که زنبورعسل خیلی زودترازانسان روی زمین زندگی کرده است.ووطن اصلی اش هم حدود اروپای مرکزی وجنوبی بوده است.به طورکلی زنبورها 4نوع وهرنوع به چندین نژاد تقسیم می گردند.

1.زنبورهندی

2.زنبوردرشت

3.زنبورریز

4.زنبورعسل(معمولی)

مهم ترین نژادهای زنبورعسل معمولی عبارتنداز:

1.زنبورعسل اروپای مرکزی یازنبورعسل خاکستری

2. زنبورسیاه

3. زنبورایتالیایی (زنبورزرد)

4.زنبورقفقازی

5.زنبورنژادایرانی

خواص یک نژادخوب زنبور:

خواصی که ازیک نژادخوب بایدانتظارداشت:

1.آرام باشندونیش نرنند.

2.پرمحصول باشند.

3.بچه به اندازه لازم نه کم ونه زیادبدهند.

4.گل های شهدداررابه سرعت پیداکنند.

5.درمقابل امراض مقاوم باشند.

6.مصرف عسل زمستانی آنها کم باشند.

7.رشدسالانه شان راهرچه زودتر(حتی اواخرزمستان)شروع کرده وخیلی سریع به حداکثررشدشان رسیده وبعلاوه مدت زیادی درحدبالای رشد باقی بماند.

 

ساختمان بدن زنبورعسل:

ازسه نظرساختمان بدن زنبورعسل رامورد بحث قرارمی دهیم:

1.ازنظرساختمان خارجی

2.ازنظرساختمان داخلی

3.ازنظرمهم ترین غده ها

ساختمان خارجی بدن زنبورعسل:

بدن هرزنبورعسل ازسه قسمت مختلف تشکیل می شوند.1)سر 2)سینه  3)شکم

سر:سرکه دردوطرف آن دوچشم بزرگ،درقسمت پایین آن دهان ودرجلویاپیشانیش دوشاخک دیده می شود.

دوعددچشم مرکب:دوعددچشم که درطرفین سرقراردارندهرچشم زنبورنرتقریبا ازده هزارزنبورساده تشکیل می گردد.برای دیدن اشیاءدرفاصله دورمورداستفاده قرارمی گیرند.

سه عددچشم ساده:سه چشم خیلی کوچک درپیشانی به نام چشم های ساده که برای دیدن اشیاءنزدیک است.

دوعددآنتن یاشاخک:کارآنتن ها لمس کردن وبوییدن است.

دهان همراه باخرطوم:زنبوربه کمک خرطوم شهدراازروی گلها جمع آوری می کند.

سینه:سینه که دردوطرف آن دو جفت بال وسه جفت پامتصل شده است.

بالها:چهارعددبال یاپرکه دوعددآن ها دربالهای جلویی ودوعدددیگردربالهای عقبی نامیده می شوند.

پاها: شش عددپاکه جفت عقب آن دارای حفره هایی به نام سبدمی باشندوزنبوران عسل گرده های گل رادرآن می گذارندوباخودبه کندوحمل می کند.

شکم:شکم به وسیله یک قسمت بسیارباریکی به سینه می چسبددرانتهای شکم مخرج برای رفع مدفوعات دیده می شود.

ساختمان داخلی زنبورعسل:زنبورعسل پس ازمکیدن شهدگل بوسیله خرطوم آنرا بداخل کیسه عسل می فرستند.کیسه عسلی محل ذخیره عسل وشهداست،سپس ازدیواره،جدارکیسه عسل مقداری دیاستازبه داخل شهدغلیظ ریخته وبعدیک کانال قیفی باروده بزرگ ارتباط دارد.روده بزرگ به کوچک وصل بوده وروده کوچک به مخزن ومخزن به مخرج ختم می شود.

غده های مهم:غده ای به نام ژله روآیال یاوژله شاهانه ترشح می کندوزنبورکارگردارای این غده است.

غده های بزاقی:ترشحات این غده ها صرف تنیدن به دورخود درموقع (لارو)بودن می باشد.

غده زیرآرواره ای:درملکه وجوددارد وماده ای ترشح می کند که بوی مخصوصش باعث شناخت وتمیز ملکه ازسایرزنبورها می گردد وهمین بوموجب نظم درکندو است.

غده های مومی:چهارجفت غده مومی وجوددارد که سه جفتش فعالندوموم ترشح می کنندوبه کارساختن سلولها شان می پردازند.

غده بویایی:غده بویایی مخصوص تشخیص بوهاست.هرزنبورهنگام بازگشت به کندوبه وسیله همین غده بوی جمعیت خودش راحس کرده وبه کندوی دیگری نمی رودویاوقتی که زنبوری به کندویش برمی گردد دربازگشت زنبورهای نگهبان بوسیله همین غده تشخیص می دهند که آیاوی متعلق به کندوی خودشان است یانه.

غده های مخزنی:ترشحات این غده ها مانع پوسیدگی مدفوعات ودرنتیجه مانع پوسیدگی روده ومرگ زنبورمی گردد.

سیستم تنفسی: سیستم تنفسی زنبورعسل بسیارتکامل یافته استوسیستم ریوس شامل: کیسه های هوایی،خرطوم های ریوی،برانش ها ونایژک ها ی موئین می باشد.

خانه زنبورعسل:یک جعبه تخته ای سروته بسته که کندو نام دارد محل زندگی زنبورعسل می باشد .کندومحلی است که زنبورها درآن تولیدیافته،کارکرده،خواهران وبرادران خودرا پرورش داده وموادغذایی لازمه را درآ انبارذخیره داده وموادغذایی لازمه رادرآن انبارذخیره می کنند.

دونوع کندو داریم:

1)کندوباقابهای ثابت یاکندوی محلی:کندوهای تنه درختی،کندوهای کلی،کندوهای سبدی، کندوهای کوزه ای، کندوهای کدویی.

2)کندوباقابهای متحرک یاکندوهای جعبه ای یاکندوهای فرنگی.

شان یا قاب بافته شده:

دیواره ای است که زنبورها رویشان کارکرده وحفره ها یاسلول های 6ضلعی به تعداد زیادبه عمق حدود13تا18میلی لیتربرای ذخیره کردن عسل وگرده گل یابرای تخم گذاری ملکه درداخلشان درست کرده اند.

 

وسایل کار:

درزنبورداری هم مثل اغلب فنون برای آسان ترنمودن نتیجه وبالا بردن مقدارمحصول و به خصوص بی خطرکردن تماسی راکه مااجبارا بازنبورهابایدداشته باشیم یعنی محافظت درمقابل نیش زنبورعسل به وسایلی احتیاج داریم که فقط نام آن ها رادراینجاذکرمی کنیم.1- کلاه توری2- دستکش 3- اهرم 4- دودی 5- کاردک 6- سیم گالوانیزه 7- تخته موم دوز 8- ظرف غذاخوری 9- برس نرم 10- موم دوز 11- جعبه بزرگ 12- قفسه برای ملکه 13- چنگال پولک تراش 14- موم بر15- اکتبراکتور.

اکتبراکتور:وسیله ای برای بیرون آوردن عسل ازشان .

 

جمعیت زنبورعسل ها:

زنبورهایی که دریک خانواده بسیاربزرگ زندگی می کنند.خانواده آنان دارای هزاران زنبور کارگر (ماده نازا) صدها زنبور (نر) و یک زنبور (ملکه ماده زاییده) می باشدزنبوران عسل حشراتی اجتماعی هستندوبه صورت خانواده هایی بزرگ یا کلی هایی درکندو ها زندگی می کنند و شامل سه گروه می باشند:1.ملکه (ماده های زائیده)2.زنبوران نر3. زنبوران کارگر(ماده های نازا)

 

مشخصات زنبورملکه:

زنبورملکه 5/2 برابرزنبورکارگر طویل ترو8/2برابرسنگین تراست وظیفه اوزادوولداست اوهرروزبین 1000تا2000تخم لقاح شده درخانه های کندو می گذاردبراساس نوع غذایی که به لارواین تخم می دهندوبه نسبت اندازه سلول میومی که لارو درآن است تخم می دهند وبه نسبت اندازه سلول میومی که لارو درآن است تخم تبدیل به زنبورکارگریاملکه می شود.ملکه تخم های لقاح نشده می گذارد که ازآن ها زنبورنربه وجودمی آید.ملکه مادرتمام کلنی ومرکزخانواده زنبورویادرکلیه زنبورداران جوانی که ازتخم های اوبه دنیا آمده اندملکه زیبا ترین وخوشایندترین ظاهر راداراست .اوچنان باشکوه وباوقار به نظرمی رسد که مادراولین نگاه نسبتبه اواحساس کنجکاوی می کنیم .ملکه پیرترازهمه بچه های خوداست بدن بسیارمتناسب،رنگ پاها،طول بدن او،بال های کوتاه او،نه چاق ونه لاغربودن اونشانگر نقش ملکه این است که درکندو بنشیند وبه زنبوران عسل اجازه کاهلی ندهد. اوآن ها رابه بیرون می فرستد تاشیره وگرده گل ها را به دست آورد وآن چه رانیز به درون کندو می آورند بررسی می کند تاکدام رادور بریزد وکدام رانگه دارد. وقتی زمان تقسیم فرابرسد اوچیزهای ذخیره شده درکندو رامنصفانه بین زنبوران تقسیم می کند.اوهمچنین بایداطمینان پیداکند که شان عسل ها محکم وزیبا ساخته شوندوجگرگوشه اشان به شایستگی پرورانده شوند.

وقتی که یک زنبورعسل ملکه خودراازدست می دهد آن ها شدیدا وزوز می کنند ودراطراف کندو به پروازدر می آیند .زنبوران بدون ملکه نمی توانند به مدت زیادی زندگی کنند واز آن ها یک ملکه جدید بیرون می کشند .ازتخم سفید مروارید مانند لاروی بیرون می آید که دراطاق سلولی مومی قرارداده شده است وبه خاطر این که لارو را باژله شاهانه تغذیه کرده اند تبدیل به ملکه می شوند.وقتی که این ملکه جوان بالغ شده کندو راترک می کند وبرای پرواز جفت گیری رهسپار می شود وبعداز جفت گیری هرگز کندو راترک نمی کند.ملکه درکندو به وسیله زنبوران کارگر به دقت مواظبت به عمل می آید . این زنبورها نه تنها نظافت شخصی اورابرعهده دارند اوراشستشو می دهند،موهایش راشانه می زنند،فضولات اوراازکندو به بیرون می برندواوراباژله بسیارعالی ومعطرتغذیه می کنند . ملکه به طور متوسط پنج،شش تاهشت سال زندگی می کنند.ملکه نیشی دارد که به عنوان آلت تخم گذاری وهم به عنوان آلت دفاعی ازآن استفاده می کند ملکه هیچگاه به بشر نیش نمی زند .حتی اگر اورابه شدت آسیب برساند ولی اگریک ملکه رقیب رامشاهده کند نیش خودراباخشم به اوفرومی کند .اگردوملکه دریک کندو وجودداشته باشد آن دوبایکدیگر می جنگند تابالاخره یکی از دو ملکه کندو راترک کند چون درهرکندو یک ملکه می تواند وجودداشته باشد.

 

زنبورنر:

وظیفه بیولوژیکی زنبوران نر،بارورکردن ملکه هاست یک زنبورنرقادر به گردآوری خوراک برای خودنیست وکاملا وابسته به زنبوران کارگراست،زنبوران هیچ نوع سبددرروی ساقهای خودبرای گردآوری ندارند وقسمت های مختلف دهانشان نیزبرای جمع آوری شیره گلها انطباق پیدانکرد.زنبوران نر دربهاروتابستان عسلی که توسط زنبوران کارگر فراهم شده است تغذیه می کنند،آن ها فقط درماه های تابستان زنده می مانند ودرپاییز از کندو رانده می شوند وازسرما وگرسنگی می میرند .زنبوران نر ابدا کارنمی کنند وفقط دراطراف بازی می کنند کارمثبت ومفید آنها درفراهم کردن گرمای کندو که برای بیرون آمدن بچه زنبوران ازتخم زنبوران نر ضروری می باشد. زنبوران نر بینایی کاملا خوبی دارند . تحول زنبوران نراز تخم تازنبورکامل 24 روز طول می کشد تخم زنبورکارگر تبدیل به زنبور نر می شود .

 

زنبور کارگر (معماران واقعی) :

زنبوران  کارگر تمام زندگی کوتا هشان رادر کارخستگی ناپذیر سپری می کنند .کاری که سود فراوانی برای بشردارد (به طور تمثیلی می توان گفت که آن ها هیچگونه دوران کودکی ندارند چراکه تاسومین روز زندگی شان آن ها بایدسلول های مومی راکه دریک حالت بهداشتی نگهداری کنند .دیواره ها وکف آن ها بعدازاینکه زنبوران جوان آنجاراترک کردندتمیزی کنند ازروز چهارم به بعد مثل سایرزنبوران خانه دارباید مخلوطی از عسل وگرده  گل ها غذای لاروهای پیرتر رابدهند. زنبوران کارگر باکاردرتاریکی خانه های مومی خودرا بازیبایی تحیر آوری برای ذخیره کردن عسل وگرده گل می سازند وسلول های گرم ونرم را دگرویسی لاروها محکم بنا می کنند .

 ساختمان شان عسل تعجب آورترین چیززندگی زنبوران عسل است .فقط زنبوران کارگر غده های مخصوص موم دارند زنبوران کارگر وحس درک زمان کاملا تحول یافته ای دارند آن ها زمانی از روز رابه سوی گلها پرواز می کنند که می توان شهد وگرده گلها را به دست آورند.طول زنبور کارگر تقریبا5/1سانتی متراست 6پا4بال و2شاخک دارندزنبوران می توانند رنگ های آبی،سفیدوزرد را تشخیص بدهند آن ها رنگ قرمز راهرگز ادراک نمی کنند ورنگ سبز رابازرد وآبی اشتباه می گیرند .

زنبوران کارگرروش هایی برای پیداکردن راه خوددرهوای ابری دارند.وقتی آسمان روشن است زنبوران عسل بوسیله موقعیت خورشید درآسمان راه خودرابه وسیله اشعه ماوراءبنفش که ازابرها عبور می کنند پیدامی کنند زنبوران عسل نسبت به اشعه ی ماوراء بنفش حساس هستند. زنبوران عسل فعالیت های خودرابراساس حرکت خورشید،شرایط جوی ومحل قرار گرفتن کندوها تنظیم می کنند . زنبوران اعضای چشایی،بویایی وشنوایی دارند.

 

اعضای بویایی:

اعضای بویایی آن ها روی شاخک ها قراردارد وزنبوران بااعضای بویایی خودقادرند که بیگانگان رااز اعضای خودبه خوبی تشخیص دهند.

 

اعضای چشایی:

زنبوران عسل چشایی بسیاربالایی دارند.به نظر آن ها محلول4%شکرشیرین نیست وآن رانمی خورند.

 

اعضای شنوایی:

زنبوران عسل صدارا به خوبی درک می کنند،به خصوص صدای برخوردفلزات رازنبوران باایجادصداهای مختلف باهم صحبت می کنند .زنبوران عسل حرکات معینی راانجام می دهند که به این حرکات دررقص،می گویند آن ها رقص دایره وار که نشانده منبع شهد ودرمجاورت کندو باشد رانشان می دهد. زبان محاوره زنبوران عسل رقص است.

 

تغذیه زنبور عسل:

درطبیعت حیواناتی که غذاهای بخصوصی می خورند فراوانند . خیلی از حشرات گیاه خوارند عده ای هم عاشق غذاهای گوشتی هستند،بطور کلی جانداران چه یک نوع خوار ویاهمه چیزخوارباشندبرای اینکه رشدکنند وبه زندگی ادامه دهند نیازمند یک عده مواد غذایی بخصوص می باشند . زنبور عسل هم مثل همه جانداران برای تهیه مواد غذایی مورد نیاز زندگیش از طبیعت چیزی جز گل نمی خواهد چون تنها گل است که تمام گرده وشهدمورد احتیاجش راتأمین می کند شهدگل که پرازموادقندی بوده وبدون موادپروتئین است مواد پروتئینی خودضع رشدبدن زنبور امکان پذیر می سازد.

تولیدمثل وتداوم نسل هایشان رابطه مستقیم با وجودمصرف گرده گل دارد.گرده گل عمرزنبورهارازیادتر می کند.گرده گل درزیر بوته گلبرگها پنهان است . زنبوری که گرده جمع آوری می کند بازنبوری که شهد جمع آوری می کند فرق دارد زنبرهابرای جمع آوری شهدوگرده گلها خیلی سخت کارمی کنند .آنها دریک خط مستقیم به طرف کندو پرواز می کنند.خورشید زنبور عسل رابه سوی کندو ی عسل هدایت می کند.زنبور ها بایادآوردن مقدارفنی که باید به سمت راست وچپ خورشید پرواز کند،کندو رامی یابد گیاهان ودرختان نزدیک کندو اوراراهنمایی می کنند تااشتباهی وارد کندوی دیگری نشوند.

 

زنبوران عسل برای ادامه زندگی احتیاج به آب دارند بدون آب آنها نمی توانند بیش از یک نسل دوام بیاورند،زیراآب برای تهیه غذا ومحلول کردن عسل وتهیه ژله عالی از گرده گلها موردنیاز است.

 

نقش زنبور درگرده افشانی:

پرورش زنبور عسل یکی از مشاغل تولیدی ارزشمنداست که درکشورهای پیشرفته اهمیت فوق العاده ای دارد ودرمیان مشاغل کشاورزی ودامپروری رتبه مخصوصی دارد . بخاطر این که زنبور عسل رانگهدارنده محیط سبز می دانند . نقش اساسی درگرده افشانی وتلقیح گلها وگیاهان مختلف وباغات کشاورزی ومراتع ومزارع وباروری آنها وافزایش تولید ومرغوبیت بالا وکیفیت میوه جات دارد به همین خاطر بسیاری از صاحب نظران بقاءطبیعت رادربقا زنبور عسل وسایرگردافشانها ودیگر حشرات مفید می دانند . لذا برای افرادآگاه ومطلع از طبیعت وطرفدارمحیط زیست موجودی مقدس به شمار می رود .

 

فرآورده های زنبور عسل:

عسل، موم،پره موم،ژله روآیال(شامانی)،گرده گل،زهر زنبور. که بعلت نبود امکانات برای برداشت محصولاتی مانند (بره موم،گرده گل،ژله،زهرزنبور)وهمچنین نبود بازار مناسب برای استفاده از این فرآورده ها تنها محصولات شناخته شده ومهم زنبور عسل،عسل وموم می باشدکه ازموم استفاده فراوانی برای تهیه موادآرایش می شود.

 

ضدمیکروبی عسل:

عسل درپزشکی بعنوان عامل ضد باکتریایی برای درمان زخم ها ی وخیم وسایرعفونتهای سطحی حاصلی از سوختن وجراحات پذیرفته شده است. استفاده از عسل دربسیاری از موارد برعلیه عفونت هایی که به آنتی بیوتیکها وآنتی سپتیک تراپی پاسخ نداده اند وموفقیت آمیز بوده است. تأثیر عسل دربهبود سریع عفونت ها باتوجه به نتایج تحقیقاتی فعالیت ضد باکتریایی آن بسیارمؤثربوده است بااین وجود هنوزدرگزارشات پزشکی از عسل بعنوان عامل ضد باکتریایی نام برده نشده است فعالیت های ضد باکتریایی انواع عسل ها تفاوت بسیاری دارد خواص ضد باکتریایی انواع عسل درشرایط نامطلوب به خصوص نگهداری وبسته بندی به سادگی از بین می رود.

 

درمان بیماری های پوست:

عسل اثرشفابخشی برروی پوست داشته وبه پوست نیرو می بخشد بقراط حکیم وابن سینا به خواص درمانی عسل روی پوست بخصوص نرمی وزیبایی آن اشاره کرده اند. عسل خاصیت جذبسریعی دارد،ترشحات پوستی راجذب وبه بافت های پوشش غذا می رساند وهم چنین چین وچروک های آنرا صاف می نماید .آمیش باتزریق عسل بیماران مبتلا به بیماری های سخت پوستی مانند گال راهمراه باآلودگی پوستی درمان کرده است .

 

آیا مصرف عسل باموم خواص درمانی بیش تری دارد؟

عسل همراه باموم که از نظر گرده گل،بره موم (پزوپولیز)وموم غنی است درسینوزیت؛زکام اسپاسمی؛بیماری های تنفسی؛ورم معده وورم لثه مؤثراست.برای درمان برفک ودهان موم آنرا بایدجوید.

لازم به ذکر است که موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان وسایرجانداران قادر به تجزیه مولکولهای آن نبوده وبه صورت اولیه ازبدن دفع می گردد . موم بسرعت بوسیله پوست جذب می شود به همین دلیل امروزه درساخت وسایل بهداشتی،آرایشی نظیرکرم ها،پمادها،ماسکهای زیبایی صورت وغیره اهمیت زیادی دارد. جان ومیل پژوهشگرآمریکایی جویدن موم وعسل رابرای پاک شدن مجاری بینی وحلق توصیه می کند وبرای سینوزیت،تنگی نفس وزکام آن را دارویی مؤثرمی داند،البته باید هرساعت نصف قاشق مرباخوری عسل باموم مصرف نموده وموم آنرا یک ربع بجوند .جویدن موم عسل رنگ دندان ها راازبین برده ولثه ها رامحکم می کند.جویدن شکلات های تهیه شده از عسل وموم باعث ازدیاد ترشح بزاق جهت فعالیت ترشحی وحرکتی معده وسوخت وساز بدن می شودواثرقابل توجهی روی گردش خون وظزفیت کار ماهیچه ها داردوبرای افراد سیگاری که تمایل به ترک دارندبسیارمفیداست.موم عسل درد راتسکین می دهد،برای سینه،پهلو دردوسل مفیداست.اگرموم عسل رابه محل زخم بمالند درد رابرطرف می کند.

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود